FRA USTARTET TIL KRITERIETS TOP 3: Christian Sejer rammer den store scene med Master Chief!
Han købte Master Chief som ustartet efter en annonce på Travet.dk. Søndag eftermiddag leverede hesten en af de største overraskelser i Dansk Trav Kriterium. Fra startspor 12 sikrede Master Chief tredjepladsen – og gav Christian Sejer et opsigtsvækkende resultat i sin første hele sæson som professionel travtræner.
Der var store navne, millionheste og etablerede trænere på plads, da Dansk Trav Kriterium blev afviklet på Charlottenlund Travbane. Alligevel var det en af feltets mindre omtalte deltagere, der skrev en af eftermiddagens mest interessante historier. Master Chief sluttede på tredjepladsen bag Menza og Magic Speed med Casper M. Nielsen i sulkyen.
For Christian Sejer var resultatet mere end endnu en placering i statistikken. Det var en understregning af, at også en mindre og forholdsvis nystartet professionel træningsvirksomhed kan gøre sig gældende på sportens største scene. Og historien bliver ikke mindre interessant af, at det hele begyndte med en ustartet hest, der blev annonceret til salg.
Fra en salgsannonce til en klassisk finale
I 2025 blev Master Chief udbudt gennem Travet.dk’s Salgsmenu. Christian Sejer endte med at købe hesten, der på daværende tidspunkt endnu ikke havde startet i løb. Dermed var det ikke en etableret løbshest med dokumenterede resultater, han overtog, men et ungt talent, hvor de sportslige muligheder endnu skulle afprøves.
Det er netop den slags handler, som gør travsporten interessant. Man kan købe en hest med en stærk resultatliste og betale for det, der allerede er bevist. Man kan også vælge en ustartet hest og forsøge at udvikle den til noget større. I Master Chiefs tilfælde er det sidste nu blevet til en placering blandt de tre bedste i Dansk Trav Kriterium.
Hvad Christian Sejer konkret så i Master Chief ved købet, er et af de interessante spørgsmål, der fortjener et svar. Var det hestens bevægelsesmønster, temperament, afstamning eller noget helt fjerde? Svaret kræver en samtale med træneren, men resultatet søndag dokumenterede, at købet har fået sportslig betydning.
Startspor 12 – og alligevel på podiet
Udgangspunktet var bestemt ikke det letteste. Master Chief havde trukket startspor 12, yderst i anden række, og Casper M. Nielsen stod derfor over for en vanskelig opgave i det stærke felt. Samtidig skulle hesten måle sig med Menza, der på forhånd havde etableret sig som årgangens store profil.
Menza indfriede favoritværdigheden og sejrede for Birger Jørgensen i 1.13,6 over 2.500 meter autostart. Magic Speed sluttede på andenpladsen, mens Master Chief fuldendte trioen. Med vinderodds 154,16 var den Christian Sejer-trænede hingst blandt løbets store outsidere, men resultatlisten fortalte en ganske anden historie.
Fakta om Master Chief:
- Placering: Nr. 3 i Dansk Trav Kriterium 2026
- Startspor: 12
- Vinderodds: 154,16
- Kusk: Casper M. Nielsen
- Træner: Christian Sejer
- Ejer: Christian Sejer m.fl.
- Opdrætter: Shadow Stutteri og Hestepraksis
- Afstamning: Tycoon Conway Hall – Dusty Shadow (Andover Hall)
- Distance: 2.500 meter autostart
- Resultat: Menza – Magic Speed – Master Chief
Christian Sejer får sit gennembrud på den store scene
Christian Sejer begyndte som professionel travtræner på Fyens Væddeløbsbane den 1. december 2025. Han er således stadig i gang med sin første hele sæson som professionel, og allerede nu har han trænet en hest til en topplacering i et af dansk travsports mest prestigefyldte årgangsløb.
Det er værd at hæfte sig ved. Travsporten handler ikke alene om de største træningsstalde og de mest kostbare indkøb. Den handler også om at finde de rigtige heste, udvikle dem i det rette tempo og få dem til at levere, når modstanden bliver allerstørst. Master Chiefs tredjeplads giver Christian Sejer et markant resultat at bygge videre på.
For en ung professionel træner kan en sådan præstation få betydning ud over præmiepengene. Hesteejere kigger naturligt på, hvilke resultater en træner skaber, og hvordan hestene udvikler sig. At føre en tidligere ustartet hest frem til tredjepladsen i Dansk Trav Kriterium er et konkret resultat, som Sejer fremover kan fremhæve.
Samtidig er det vigtigt at understrege, at Christian Sejer ikke begyndte uden erfaring. Han havde allerede en baggrund fra svensk travsport, hvor han havde kørt omkring 200 løb, inden han vendte tilbage til Danmark. Den erfaring har han taget med sig ind i arbejdet som selvstændig professionel træner.
Master Chief har vist udvikling gennem sæsonen
Master Chief kom ikke til Kriteriet uden at have vist sit talent tidligere på året. Hingsten havde allerede leveret flere pæne præstationer og sluttede blandt andet på fjerdepladsen i Grand Circle 3-års Championat i Skive, hvor han noterede tiden 1.14,1 over 2.060 meter autostart.
I Kriteriumsprøven den 23. september blev det ligeledes til en fjerdeplads. Her løb Master Chief 1.13,7 over 2.000 meter og sikrede dermed sin plads i den klassiske finale. Det var en præstation, som allerede inden søndagens opgør antydede, at hesten kunne blande sig blandt de bedre i årgangen.
Inden Kriteriefinalen stod Master Chief noteret for 13 starter med en sejr, to andenpladser og en tredjeplads samt en samlet indtjening på 93.250 kroner. Han havde altså fået en betydelig løbserfaring, siden Christian Sejer overtog ham som ustartet. Og søndag kom så den foreløbige kulmination.
Det gør udviklingsforløbet interessant. For hvor ligger Master Chiefs egentlige niveau, når hesten får endnu mere rutine og fysisk styrke? Tredjepladsen giver ikke i sig selv svaret, men den dokumenterer, at hingsten allerede nu er konkurrencedygtig i et stærkt klassisk selskab.
Casper M. Nielsen leverer et stort resultat
Også Casper M. Nielsen fortjener en plads i fortællingen. Med startspor 12 og en outsider i hænderne var forudsætningerne markant anderledes end for de mest betroede deltagere. Alligevel lykkedes det ekvipagen at sikre sig en plads blandt de tre bedste i sæsonens største opgør for de treårige hingste og vallakker.
Resultatet rejser samtidig nogle interessante spørgsmål om hestens udviklingsmuligheder. Hvordan oplevede Nielsen Master Chief undervejs? Hvor meget havde hesten tilbage i afslutningen, og hvilke muligheder ser kusken for den kommende sæson? Det er vurderinger, som vil være særligt interessante at få direkte fra manden i sulkyen.
Med søndagens tredjeplads har både træner og kusk imidlertid fået et resultat, der taler for sig selv. De var oppe imod årgangens stærkeste navne, og Master Chief sluttede foran størstedelen af konkurrenterne.
Hvad kan Master Chief blive til?
Det store spørgsmål er naturligvis, hvor langt Master Chief kan nå. Hingsten har vist, at han kan kvalificere sig til et klassisk løb, og nu har han også dokumenteret, at han kan levere en topplacering i selve finalen. Det giver et spændende udgangspunkt for den videre karriere.
Afstamningen med Tycoon Conway Hall som far og Dusty Shadow som mor tilfører endnu en dimension. På moderens side finder vi Andover Hall, og kombinationen giver anledning til at følge hingstens videre udvikling. Afstamningen alene garanterer naturligvis ingenting, men sammenholdt med de sportslige resultater gør den Master Chief til en interessant hest at følge.
For Christian Sejer venter arbejdet med at bygge videre på det hidtidige forløb. En tredjeplads i Kriteriet skaber forventninger, men også nye muligheder. Hesten har leveret på et højt niveau som treåring, og spørgsmålet bliver nu, hvordan træneren tilrettelægger den videre udvikling frem mod næste sæson.
Netop her ligger en vigtig del af trænergerningen. At få en hest frem til en stor finale kræver én form for planlægning. At fastholde og udvikle niveauet over flere sæsoner kræver noget andet. Christian Sejer og kredsen omkring Master Chief står nu med en spændende opgave.
Løbsreprise: Se Dansk Trav Kriterium her.













