Redaktør svarer Karsten Bønsdorf på Travservice
Svar til Karsten Bønsdorf og Travservice
Journalistik – Sådan hedder det
God journalistik indebærer, at begge parter i en sag får mulighed for at komme til orde. Det skete ikke i Karsten Bønsdorfs artikel om Morten Juul.
Det, som Bønsdorf undlod, tog vi os tid til: Vi indhentede en kommentar fra Morten Juul og optog samtalen med diktafon.
Efterfølgende sendte vi artiklen til Morten Juul, så han kunne godkende citatet – hvilket han gjorde. Der er således ikke tale om et forsøg på at skabe splid, men om korrekt citering. Det er en basal journalistisk disciplin, som Bønsdorf selv kunne have fulgt.
Det er desuden vores opfattelse, at Morten Juul for længst har meddelt Bønsdorf, at han ikke ønsker at stille op til interviews med hans medie. At Juul udtaler sig kritisk er ikke vores ansvar, og det har intet med at jage eller være efter nogen at gøre. Det hedder ganske enkelt, at man passer sit arbejde og indhenter en kommentar.
Om korrekt citering
Min opgave som skribent er at gøre mit arbejde ordentligt og gengive, hvad folk faktisk siger.
Morten Juul fremhævede, at Karsten Bønsdorf ikke fandt det nødvendigt at kontakte træneren til den hest, der blev omtalt. Dette blev skrevet, fordi det var relevant, og ikke som et angreb på Karsten Bønsdorf.
Det handler om faglighed og ordentlighed – og måske netop derfor har Morten Juul valgt ikke at samarbejde med Travservice. Det er hverken Travet.dk’s eller min skyld. Vi ønsker at kunne vende tilbage til de personer, vi citerer, og det kræver, at vi gengiver deres udtalelser korrekt. Så enkelt er det.
Kilder og dokumentation
Jeg har stor respekt for Karsten Bønsdorfs omfattende netværk, som er opbygget gennem mange års dygtigt arbejde både nationalt og internationalt. Det er et netværk, jeg hverken har eller forventer at opnå.
Når vi skriver noget, har vi altid dokumentation for det. Et konkret eksempel er en nylig auktion, hvor et medlem af auktionsudvalget lækkede oplysninger til Karsten Bønsdorf. Ifølge Claus Junker var det ellers internt aftalt i udvalget, at nyheden skulle holdes fortrolig, indtil man selv kunne offentliggøre den. Det valgte et medlem at ignorere og informerede i stedet Karsten Bønsdorf.
Det samme medlem som i flere år har haft behov for at omtale Travet.dk negativt på de sociale medier. Det er netop sådanne episoder, vi har påpeget flere gange, når vi bliver kritiseret offentligt. Jeg tror enhver kan se den røde tråd.
Når kritik rammer skævt
Vi sætter pris på, at Karsten Bønsdorf læser med på Travet.dk – det ser vi som en anerkendelse af vores arbejde.
Det er dog bemærkelsesværdigt, at freelancefolk tilknyttet Travservice i årevis har blokeret mig på sociale medier. Dette nævnes ikke af Bønsdorf, selvom han kritiserer mig for at bruge samme funktion. Spørgsmålet er, om reglerne kun gælder for mig – og ikke for hans egne medarbejdere?
Vi har gemt skærmprint, der dokumenterer, hvordan Travet.dk og jeg er blevet hængt ud på sociale medier. Når Bønsdorf taler om journalistik og splid, bør han måske starte med at kigge indad.
Det samme medie har desuden kontaktet brugere af vores salgsmenu. “At kalde det ordentlighed er hykleri. Hvis det er ordentlighed, så har vi ikke bare forskellige moralske kompas – vi bevæger os i helt forskellige verdener.” – Det eneste, man her vil opnå, er at ødelægge vores eksistensgrundlag.
Afslutning
Jeg vil afslutningsvis understrege min respekt for Karsten Bønsdorf og hans arbejde. Hvis han eller andre har behov for yderligere information, er de altid velkomne til at kontakte mig. Det er som regel den nemmeste måde at kommunikere og få svar på.
Med venlig hilsen
Ulrik Pedersen
Redaktør og indehaver af Travet.dk







