Peter Rudbeck – Karrieren slutter her
Eastboundanddown (Explosive Matter), der med tre sejre, og top tre placeringer i Jydsk 2-årings Grand Prix, Grand Circle 3-års Championat for hingste/vallakker og 4-åringernes Forårsprøve har duelleret med årgangens bedste af flere gange, stopper karrieren med øjeblikkelig virkning.
Det er blot en måned siden, at Peter Rudbeck kunne udtale sig således til Tavet.dk.
“Vi har haft Eastboundanddown til et grundigt dyrlægetjek, og han fandt en meniskskade udvendig i højre bagknæ som er behandlet med kortison, skaden forklarer, hvorfor hestens ikke har fungeret som ønsket.
Han er nu behandlet og skal til tjek igen om 2-3 uger – håber virkelig, det kan hjælpe denne herlige hest. –
Det annoncerede dyrlægetjek gav desværre den nedslående besked, at væddeløbskarrieren ikke kan fortsætte. Eastboundanddown stopper således karrieren efter 16 starter, hvilket har givet tre sejre og 311 677. kr.
Eastboundanddown, blev nomineret som årets toåring. I 2017, var den veludseende traver med på den danske derbyauktion, hvor Eastboundanddown blev købt tilbage for 750.000 kr.
Den velstillede traver, har alle dage oset af talent, hvilket også placerede ham på Ekstra Bladet derbybarometre blandt de ti bedste i årgangen.
– Han bliver nu kastreret, og så bliver han udbudt til salg som ridehest. Han er en fantastisk lækker hest, og han fortjener et godt hjem fremadrettet, afrunder Peter Rudbeck.
.
.
[useful_banner_manager banners=2 count=1]




