Per Hansen – Starter i 4-års Eliten
Det var en overbevisende indsats amerikanske Point Of Perfect leverede på Musketerdagen i Skive. Den kommende opgave er allerede fundet, fortæller Per Hansen, Stald H til Travet.dk.
“Han starter næste gang på Charlottenlund Travbane og nærmere betegnet i 4-års Eliten. Det var en fornøjelse at se ham i Skive, og det bliver spændene at se ham på endnu en dansk storløbsdag.
Vi har smidt starten på Fyn i glemmebogen. Han kvalte sig simpelthen, da der blev kørt for langsomt undervejs, og det havde vi så lært af til Skive.
Vi ved godt og har aldrig tvivlet på, at vi har en god hest. Nu gik han så også ud og viste det, og det varmer selvfølgelig når man har gjort en så stor investering som der her er tale om, fortæller Per Hansen.”
Per Hansen har de senere år haft stor succes med sit hestehold.

Triumf i svensk storløb
Horsensianske Per Hansen ejer 50 procent af hesten Hustle Rain, som sidste år SprinterMästaren Final med 1.2 millioner svenske kroner i præmiesum.
Ballerina Girl, der også ejes af Per Hansen, Stald H vandt sidste måned et løb i Breeders Crown-serien på Färjestad med 110.000 SEK i førstepræmie.
I dag har man et stærkt hestehold, og seneste tilskud er amerikanske Point Of Perfect, som Nicklas Korfitsen havde mange fine ord at sætte på efter sejren i Skive.
Point Of Perfect står noteret for fem sejre og 2.708.447 kr.

Vandt klassisk løb herhjemme
Per Hansen har også smagt sødmen af sejren i Dansk Opdrætningsløb. I 2022 sejrede staldens Isabella C N, mod årgangens bedste.
Den danske hesteejer har haft stor succes de seneste sæsoner, og var i 2022 også på scenen ved Hestesportens Galla, da Isabella C N blev kåret som årets danske 2-åring.
Nu 4-årige Isabella C N er i dag udbudt til salg via Travet.dk.
Det kan man læse mere om her.
Fotos af:
Burt Seeger
Flemming Andersen
Stutteri Dust





