Örjan Kihlström på 7.000 sejre
Tre kuske med svensk licens har vundet 7.000 løb eller mere. Jorma Kontio og Björn Goop er allerede nået op på 7.000 og i dag fik de selskab af Örjan Kihlström i denne eksklusive klub.
Örjan Kihlström har længe været en levende legende, og i 2015 blev han valgt ind i Hall Of Fame. Hans navn er respekteret af alle i travsporten. Jorden rundt. Nu satser han på 8.000 sejre.
Örjan Kihlström voksede op i en familie, hvor heste har eksisteret i generationer. Hans far Ivar var en flerfoldig mester i Bollnäs og Solvalla træner. Ivar var for eksempel den første svensker, der vandt et løb i Rusland.
Örjans første sejr kom den 2. marts 1980 på Solvalla med Jarramas, som Ivar trænede. Han nåede tusinde sejre og indtræden i Tusindeklubben i 1995.
5.000 sejre passerede Örjan i 2012. Hans sejrsappetit er ikke blevet mindre, og siden sidste jubilæum i 2017 har han vundet 28 millionløb alene i Sverige. Normalt et utroligt resultat for en chauffør gennem en hel karriere, skriver det svenske forbund.
Danmark har også haft besøg af den svenske topkusk.
Her ved et besøg på Charlottenlund Travbane.
Örjan Kihlström till 7 000: Tre kuskar med svensk licens har vunnit 7 000 lopp eller mer. Sedan tidigare har Jorma Kontio och Björn Goop nått 7 000 och i dag fick de sällskap av Örjan Kihlström i denna exklusiva klubb. Detta sedan Örjan vunnit med Lake´s… https://t.co/dht2fYzDLQ pic.twitter.com/5XT0GT4wMQ
— Svensk Travsport (@SvenskTravsport) October 29, 2021





