Opdrætter: Forberedelserne til Auktioner i Danmark og Udlandet
Forberedelser til Auktioner i Danmark og Udlandet
Forberedelserne til både danske og udenlandske auktioner er i fuld gang, og Travet.dk har i de seneste uger modtaget flere henvendelser fra interesserede læsere.
Efter offentliggørelsen af datoerne for auktionerne har flere læsere rettet spørgsmål til auktionen i Aalborg.
Det er blevet bemærket, at denne dato falder sammen med Klasseløbsauktionen i Norge, hvilket har skabt opmærksomhed blandt interessenter.
–

Opdatering fra Stutteri Spring & Stald Spring
I forbindelse med årets auktioner har Travet.dk været i kontakt med Helene Gravesen fra Stutteri Spring & Stald Spring, som giver følgende opdatering:
“Jeg har meldt to hingste til auktionen i Aalborg. Vi har også en svenskregistreret hoppe efter Valuable Face, som vi endnu ikke har besluttet, hvad der skal ske med,” fortæller Helene Gravesen.
Hun tilføjer: “Jeg er så heldig, at Hans Jørgen og Majbritt har tilbudt at tage til Aalborg med hestene, da vi selv er i Norge til auktion og derbyweekend.”
–

Om de to hingste
Nordic Spring
- Sidste afkom efter Promise Spring (29 sejre) og Classichap.
- Promise Spring har i alt fire afkom:
- Go On Spring (14 sejre)
- Houston Spring (5 sejre)
- Kentucky Spring (netop godkendt)
- Nordic Spring
Nimbus Spring
- Andet afkom efter Delta Spring.
- Første afkom, Misha Spring, træner i Tyskland og meldes til at gøre gode fremskridt.
Delta Spring er søster til Kaffir Face (2,1 mio. kr.). Fra samme moderlinje stammer også:
- Meadow Brook Grace (2,7 mio. kr.)
- Money Smile (1,3 mio. kr.)
- Smile Silvio (1,2 mio. kr.)
- Carmita Silvio (698.000 kr.)
- Elegance Silvio (455.000 kr.)
Delta Spring er desuden drægtig ved Broadway Hall, hvilket formentlig bliver et af de sidste afkom efter denne hingst. Valget af ny hingst er endnu ikke truffet.
Travet.dk følger løbende op på forberedelserne til årets auktioner og vil bringe flere opdateringer, når de bliver tilgængelige.






