Nye startlister er klar – spændende heste på vej mod Lunden og Aalborg
Nye startlister er klar – spændende heste på vej mod Lunden og Aalborg
Tirsdag eftermiddag offentliggjorde Dansk Hestevæddeløb to nye startlister, og dermed er der lagt op til en travweekend med både kvalitet, comeback-heste og flere profiler, der skal forsøge at fortsætte stærke resultatrækker.
Søndag gælder det Charlottenlund Travbane, mens Aalborg Væddeløbsbane står for mandagens danske løbsanretning. Begge programmer rummer interessante navne, og startlisterne giver allerede nu anledning til forventning i både stalde og spillekredse.

Søndag på Lunden – stærke navne og spændende sæsondebutanter
På Charlottenlund Travbane er der ni løb på programmet, og hjemmebanens Axel Jacobsen møder talstærkt op. Blandt hans deltagere finder vi den ubesejrede Vixi Forever, der går efter sin tredje sejr i træk. Hesten har vist både fart og stabilitet i sine første starter, og søndagens opgave bliver endnu en test af, hvor langt talentet rækker. Vixi Forever bliver uden tvivl et af dagens helt store samtaleemner.
Et hurtigt blik ned over startlisten afslører også en sæsondebutant, som mange har ventet på: Like A Frækkert. Efter en stærk 2024-sæson, hvor hesten blandt andet løb sig til en tredjeplads i Dansk Opdrætningsløb, er det nu tid til at tage hul på en ny sæson. Spørgsmålet er, om Like A Frækkert kan genfinde de takter, der gjorde den til en af årgangens mest interessante heste. Søndagens løb giver det første fingerpeg.
En anden sæsondebutant, der tiltrækker sig opmærksomhed, er Kaboom. Hesten deltog i Dansk Trav Derby i sidste sæson og viste undervejs, at den har både kapacitet og udviklingspotentiale. Nu skal Kaboom forsøge at tage sin tredje sejr i træk, og selvom konkurrencen er skarp, er der ingen tvivl om, at formen peger i den rigtige retning. En vellykket sæsonstart kan være begyndelsen på et spændende år for både hest og ejerkreds.
Startlisterne til søndagens løb kan ses her, og de lover en løbsdag, hvor både etablerede navne og nye talenter får mulighed for at vise sig frem.

Mandag i Aalborg – stærke profiler
Mandag går turen nordpå, hvor Aalborg Væddeløbsbane afvikler seks løb. Selvom programmet er kortere end søndagens, er kvaliteten bestemt ikke mindre. Flere interessante heste gør sæsondebut, og der er både comeback-historier og nyindkøb at holde øje med.
En af de mest bemærkelsesværdige deltagere er Gurli Tinghøj, der ikke har startet siden oktober 2024. Hesten stiller til start for Flemming Jensen, og selvom pausen har været lang, er der tradition for, at Jensen har sine heste godt forberedt. Gurli Tinghøj skulle egentlig have startet den 2. marts, men blev slettet på grund af transportvanskeligheder. Nu får publikum endelig mulighed for at se hende tilbage på banen.
Nicklas Korfitsen kommer også med en særdeles spændende sæsondebutant i Lady Zola. Med tre sejre i syv starter har hoppen allerede vist, at hun har både fart og vilje, og mandagens løb bliver en vigtig indikator for, hvor hun står efter vinterpausen. Korfitsen har tidligere udtalt, at Lady Zola er en hest med stort potentiale, og mange vil følge hendes comeback med stor interesse.
Startlisterne til mandagens løb kan ses her, og de vidner om en løbsdag, hvor både rutinerede navne og nye konstellationer får mulighed for at sætte deres præg.

Det kan kun blive godt
Med to nye startlister på bordet er der lagt op til en travweekend, der både byder på stærke favoritter, comeback-heste og debutanter, der kan sætte gang i sæsonen. Lunden leverer et bredt og kvalitetsfyldt program, mens Aalborg følger op med en kompakt, men skarp løbsdag.
For både trænere, kuske og publikum er der masser at glæde sig til – og for spillerne er der rig mulighed for at finde værdi i både formstærke navne og heste, der vender tilbage efter pause.
Fotos af
Travet.dk
Hesselborg Foto







