Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Ny dopingstatus: 200 negative prøver – én positiv

Ny dopingstatus: 200 negative prøver – én positiv

Dansk Hestevæddeløb har offentliggjort den første halvårlige status over dopingprøver i dansk trav- og galopsport, og tallene viser, at der i perioden fra 1. januar til 30. juni 2026 blev udtaget i alt 201 prøver.

Af de 201 dopingprøver var 200 negative, mens en enkelt prøve gav et positivt resultat. Den positive prøve indeholdt koffein.

Statussen er den første i en ny model, hvor der fremover to gange årligt bliver offentliggjort en samlet opgørelse over de dopingprøver, der bliver udtaget på tværs af væddeløbssporten.

Formålet er at skabe større åbenhed omkring kontrollen af sportens aktive heste og samtidig give offentligheden et løbende indblik i både omfanget af prøvetagningen og resultaterne af analyserne.

5c1e6d75 5b5b 489b 85b4 e66603c91a9c 1280x720 1

135 prøver i forbindelse med løb

I første halvår af 2026 blev der afviklet i alt 805 løb inden for trav- og galopsporten.

I forbindelse med løbene blev der udtaget 135 dopingprøver.

Det betyder, at antallet af løbsprøver svarer til 16,8 procent af det samlede antal afviklede løb i perioden.

Prøverne i forbindelse med løbsdage er imidlertid kun en del af den samlede dopingkontrol.

Der bliver også foretaget kontroller uden for selve løbsafviklingen, og netop denne del udgjorde en væsentlig del af indsatsen i årets første seks måneder.

11 uanmeldte besøg

I løbet af første halvår blev der gennemført 11 uanmeldte såkaldte Out Of Competition-besøg.

Ved disse besøg blev der i alt udtaget 55 prøver.

Out Of Competition-kontroller betyder, at prøverne bliver taget uden for de almindelige løbsdage og dermed som en del af den løbende kontrol af hestene.

De uanmeldte besøg er et vigtigt supplement til dopingprøverne på løbsdage, fordi kontrollen dermed ikke alene er koncentreret omkring de tidspunkter, hvor hestene konkurrerer.

Sammenlagt blev der altså registreret 201 dopingprøver i trav- og galopsporten i første halvår af året.

Langt hovedparten gav ikke anledning til bemærkninger.

200 af de 201 prøver var negative.

ChatGPT Image 9. sep. 2026 14.45.29 1280x720 1

Én positiv prøve for koffein

Kun en enkelt af de analyserede prøver blev sendt retur med et positivt resultat.

Her blev der påvist koffein.

Den positive prøve vedrørte Ginai, hvor også B-prøven efterfølgende var positiv.

Sagen har tidligere været omtalt af Dansk Hestevæddeløb, og der kan læses mere om den positive B-prøve her.

Dermed viser halvårsopgørelsen, at 99,5 procent af de udtagne prøver i perioden ikke resulterede i et positivt analyseresultat.

At der offentliggøres samlede tal, gør det samtidig muligt at sætte enkeltsager ind i en større sammenhæng.

Når en positiv dopingprøve bliver offentliggjort, kan den naturligt få stor opmærksomhed, men halvårsstatussen giver et billede af, hvor mange prøver der samlet bliver analyseret i sporten.

Ny halvårlig offentliggørelse

Den nye praksis betyder, at Dansk Hestevæddeløb fremover vil offentliggøre en status to gange om året.

Halvårsopgørelsen skal først og fremmest give et faktuelt overblik over antallet af prøver og resultaterne.

Ved årets afslutning følger en mere omfattende opgørelse, hvor dopingindsatsen bliver gennemgået mere detaljeret.

Dermed bliver der fremover to niveauer i rapporteringen.

Den halvårlige opgørelse giver et hurtigt overblik over udviklingen, mens årsrapporteringen skal gå mere i dybden med arbejdet og den samlede indsats på området.

Det betyder samtidig, at aktive, hesteejere, trænere og øvrige interesserede løbende vil kunne følge med i, hvor omfattende dopingkontrollen er.

35d67306 ce31 4635 940c a54b567fef2c 1280x720 2

Kontrol både på og uden for banerne

Tallene fra årets første seks måneder illustrerer også, at dopingarbejdet foregår på flere fronter.

135 prøver blev udtaget i forbindelse med løb, mens 55 blev taget under de 11 uanmeldte Out Of Competition-besøg.

Det betyder, at en betydelig del af kontrollen gennemføres væk fra selve løbsdagene.

Netop kombinationen af løbsprøver og uanmeldte kontroller betyder, at kontrollen ikke alene er bundet til konkurrencedage.

For sporten er det centralt, at der er tillid til, at hestene konkurrerer på lige vilkår, og dopingprøverne er derfor en fast del af kontrollen inden for både trav- og galopsporten.

Den nye offentliggørelse gør det samtidig lettere at følge omfanget af denne kontrol.

200 negative prøver

Ser man på den samlede opgørelse, er hovedtallet klart.

Der blev i første halvår af 2026 analyseret 201 prøver.

200 af dem var negative.

En enkelt prøve var positiv for koffein.

Det er den status, som dansk trav- og galopsport går ind i andet halvår af 2026 med.

Næste halvårlige opgørelse vil vise tallene for årets sidste seks måneder, mens den efterfølgende årsstatus skal give et mere detaljeret billede af den samlede dopingindsats gennem hele 2026.

Du kan læse mere om den positive prøve her

Se hele udmeldingen fra DH – her.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads