Morten Juul tror på sin tysker
Morten Juul tager i morgen turen til Charlottenlund Travbane med fire af staldens heste. Til Travet.dk fortæller selvsamme Morten Juul, at han har størst tiltro til tyske Simply The Best.
Holdet i morgen tæller:
5 Løb – Jacks Cross
5 Løb – Simply The Best
8 Løb – Godric
10 Løb – Freiherr Faust.

Morten Juul
Vi har haft den professionelle fornøjelse at besøge Morten Juul på hans gård uden for Skive. Her blev vi mødt af en ambitiøs og seriøs tilgang, præget af en bemærkelsesværdig åbenhed omkring trænervirksomhedens filosofi.
Morten Juul udtaler: “Jeg er blevet bedre til at tilpasse træningsmængden til det enkelte individ. Det betyder ikke, at det er en badeferie at være hest i min stald, men jeg træner ikke så hårdt længere.”
Dette understreger, at fokus ikke alene ligger på intensiteten af træningen, men på at tilpasse træningen korrekt til hver enkelt hest.
Vores observationer rundt om i landet bekræfter denne tendens, hvor individuel træning og tilrettelæggelse for den enkelte hest er mere fremtrædende end forventet.

Arvelig Indflydelse
Morten Juul har etableret sig som en af Danmarks førende travtrænere. Som søn af den anerkendte amatørkusk Per Juul og nevø til Steen Juul, er han vokset op i travsportens verden. Skive-træneren har desuden en uddannelse som maler.
Morten Juul driver i dag en trænervirksomhed med 24 heste., og direkte adspurgt om morgendagens chancer fremhæver han Simply The Best.
Fotos afBurt Seeger, Travet.dk samt Ole Hindby.






