Malou Cordt – Sejren betyder meget
Dansk Travsport bugner af talentmasse i disse år. En af de unge mennesker, der forhåbentlig skal tegne sporten fremadrettet, er fynske Malou Cordt.
Som vi kunne fortælle i vores efterbehandling af gårsdagens løb på Fyens Væddeløbsbane, så sejrede Malou Cordt for første gang i karrieren. Det skete bagved travskolens C’est Tout.
Gårsdagens køretur var nr. 27 i karrieren for Malou Cordt, som Travet.dk fangede efter gårsdagens løbsdag.
Til Travet.dk fortæller hun:
“Sejren betyder utrolig meget for mig, da det er min første sejr med de store heste. Selvom jeg har kørt i to sæsoner nu og har været tæt på sejr flere gange, så betyder det rigtig meget endelig at kunne komme først over stregen. Det er en fed følelse, når tingene endelig lykkedes.”
Hvad er din indgangsvinkel til travsporten?
“Min indgangsvinkel til travsporten: Jeg er ikke født ind i en travfamilie, men har altid synes at heste er fantastiske dyr. Jeg startede som elev i Fyens ponytravskole, da jeg var 11-12 år.
Efter noget tid, begyndte jeg at komme hos Martin Hansen og Ditte, hvor jeg hjalp til. Her var jeg så heldig at få part i en travhest. Så var jeg i lidt tid hos Søren Johannson, og de sidste 3 år har jeg været tilknyttet Team John K.”
Underviser selv de unge
“Nu er jeg selv blevet træner i ponytravskolen, hvor jeg underviser nogle gange om ugen. Jeg elsker mit arbejde med børnene. Her til sommer slutter jeg gymnasiet og kunne godt tænke mig at bruge et sabbatår i udlandet, med mulighed for at arbejde med travheste, fortæller Malou Cordt.”
Foto af Gorm Foto.







