Lazy Dust – Er det hesten der kan slå favoritten?
Lazy Dust – Er det hesten der kan slå favoritten?
Lazy Dust stiller søndag til start i Dansk Trav Kriterium.
Lazy Dust blev i 2022 solgt på Breeders Clubs Derbyauktion i Charlottenlund. Køberen var den svenske træner Johan Untersteiner, som dermed videreførte familietraditionen med at erhverve lovende danske ungheste med henblik på at føre dem frem til de klassiske storløb.

Familien Untersteiner er kendt for ikke at starte deres heste som 2-årige, men med Lazy Dust tog det af forskellige årsager længere tid end normalt, før løbsdebuten fandt sted. Først midt i juli fik sønnen af den franske topavlshingst Brillantissime sin debut, og det blev en succes med en sejr på hjemmebanen i Halmstad.
I de efterfølgende tre starter sikrede Lazy Dust sig endnu en sejr, og blot to måneder efter debuten imponerede hingsten ved at føre sin kvalifikation til Yes Box Dansk Trav Kriterium fra start til mål.
Familien Untersteiner – far Peter og søn Johan – har tidligere haft stor succes i netop dette løb, som de har vundet to gange: i 2016 med Cuba Libre Ice (Johan) og i 2017 med Diamondwind (Peter). Sådan indleder man i søndagens baneprogram.
Baggrund
-
Johan Untersteiner arbejder fra Halmstad i Sverige.
-
Han startede som lærling hos Stefan Hultman, og senere Roger Walmann.
-
Cirka 2014 begyndte han at drive egen trænerstab og flyttede da fra Solvalla til Halmstad

Karrierestatistik og præstationer
-
I juni 2022 nåede han 1.000 sejre som træner.
-
I juni 2023 havde han nået 2.000 sejre som kusk.
-
Hans stald har haft over 100 sejre hvert år siden omkring 2014.
-
Han har vundet mange store løb, bl.a. Svenskt Trav-Derby, Breeders’ Crown-finaler, Copenhagen Cup, Finlandia Ajo, etc.
-
Han har haft en stor portefølje af heste i træning—antal heste ved forskellige tidspunkter har været omkring 150–230 heste.

Bemærkelsesværdige heste
-
Cyber Lane — en af hans top‑heste. Understeiner vandt Svenskt Trav‑Derby med Cyber Lane.
-
Candy la Marc — en anden vinder i Breeders Crown‑finaler under hans kuskkørsel.
-
Unrestricted — én af tre heste, han vandt Breeders Crown med på samme dag.
-
Aetos Kronos — Untersteiner har udtalt, at han mener, Aetos Kronos er en af de bedste heste, han har kørt.
-
Travelling Man — Untersteiner har kaldt præstationen med Travelling Man — en sejr i Lilla Elitloppet på 1.10,1 — for en af de største oplevelser i hans karriere.
-
Mellby Korall — den hest han nåede sejr nr. 2.000 med som kusk.
Søndag stiller Johan Untersteiner så op i Dansk Trav Kriterium bag Thomas Lind-Holm opdrættede Lazy Dust.
Fotos af:
- Burt Seeger
- Travet.dk
[useful_banner_manager banners=19 count=1]
[useful_banner_manager banners=4 count=1]

