Kort nyt fra ind- og udland
Kort nyt fra ind- og udland
Vi giver dig et hurtigt og præcist overblik over dagens vigtigste nyheder – samlet i et kompakt format.
Har du en historie, et tip eller en idé, der kan styrke vores dækning? Så hører vi meget gerne fra dig. Vi værdsætter kvalificeret input fra både læsere og samarbejdspartnere og tager gerne dialogen, uanset om du ringer eller skriver.
Hvis du ønsker mere information om Travet.dk eller vil i kontakt med redaktionen, kan du ringe på 42 42 94 51 eller sende en mail til Ulrik@Travet.dk.
Har du et læserspørgsmål, besvarer vi det som regel i denne udgivelse – hvis man altså ønsker det.
1). Michelle Mønster kåret for femte gang: En karriere bygget på styrke, talent og urokkelig dedikation
Hun kender vejen – for hun har taget den før. Fire gange tidligere har Michelle Mønster stået på scenen ved Hestesportens Galla som Årets Montérytter, og lørdag aften kunne hun igen lade sig hylde af et stående publikum. 2025 blev året, hvor hun ikke blot dominerede montésporten, men satte sig tungt på titlen som Danmarks ubestridte montédronning. Læs mere her.
2). Kulminationen på et godt år – Jeppe Juel
Jeppe Juel har i 2025 cementeret sin position som en af dansk travsports mest markante og succesfulde profiler.
Med titlen som Årets Travtræner 2025 har han ikke blot opnået en personlig milepæl. Læs mere her.
3). En uforglemmelig aften for Thomas Lind-Holm
Lørdag den 14. februar blev en dato, som Thomas Lind-Holm sent vil glemme. Under Hestesportens Galla blev han flere gange kaldt på scenen for at modtage hæder – både på egne og sine hestes vegne. En tydeligt rørt Lind-Holm kunne stolt tage imod anerkendelser for sine præstationer, der har sat et markant aftryk på dansk travsport. Læs mere her.

4). Hestesportens Galla — store gaver og store priser
Hestesportens Galla samlede igen landets trav- og galopinteresserede til en festlig aften, hvor både præstationer og generøsitet blev fejret. Aftenens store overraskelse kom, da Keld Gregersen fra Stutteri Disney modtog prisen som ejer af Årets hest alle kategorier (Menza) i et efterfølgende interview meddelte, at han vil donere en halv million kroner til næste års galla. Læs mere her.
5). Hestesportens Galla – Menza blev årets hest
Da dansk travsport samledes til årets store fejring ved Hestesportens Galla, blev det en stor aften for kredsen bag nu 3-årige Menza. Læs mere her.
6). Dansk sejr i Norge.
Den danskopdrættede Gejst sejrede søndag aften på Bjerke. Se løbet her.

7). Svensk triumf på Vincennes: Global Concept tager tredje sejr i træk
Prix de la Lusophonie blev en blågul succes. Global Concept vandt overlegent – til stor glæde for Jörgen Westholm, der fulgte med fra sygesengen.
8). Norge – Sænker prisen.
Bjerke Dyrehospital er den eneste private klinik i Norge, der tilbyder døgnvagt 24/7 for akut syge eller tilskadekomne heste. Nu oplyser de, at det bliver billigere at komme ind med hesten uden for normal åbningstid.
– Det er dyrt at have hest, både i hverdagen og når der opstår noget uventet som akut sygdom eller skade. Ofte har hesten brug for hurtig behandling, og det kan ikke altid vente til næste morgen eller til mandag. Når prisen for at komme ind på klinikken om aftenen eller i weekenden bliver for høj, kan det være fristende at udsætte besøget. Vi ønsker at sætte hestevelfærd i fokus og har derfor besluttet at halvere tillægsgebyret for at komme ind på vagt, siger daglig leder på Empet Bjerke Dyrehospital, Tore Sannum.
9). Hestesportens Galla
I forbindelse med vores dækning af lørdagens Galla i Aarhus, er Travet.dk citeret i udenlandsk presse. Det er vi glade og stolte over.

10), Vandt 830 millioner på Eurojackpot: Nu skal jeg købe min egen travhest
En finsk kvinde har fået en spektakulær start på året, efter hun som den eneste ramte førstepræmien i årets første Eurojackpot‑trækning. Ved trækningen den 2. januar stod tallene helt rigtigt, og på få sekunder blev hun 74.104.783,60 euro rigere.
Vinderen ønsker at være anonym, men i et interview med det finske spilleselskab Veikkaus fortæller hun åbent om sine planer for den enorme gevinst. Vi følger op.
11). Trænersejr til Kenneth Gorski på Örebro.
Claes Sjöström sejrede med Kenneth Gorski trænede Cab Mystery. Se løbet her.
12). Vincennes – mandag.
Danske Jubii Vang starter mandag kl.13.55 på Vincennes. I samme løb starter norske Klinger som er opdrættet hos Stutteri Spring & Stald Tårs.














