Kim Pedersen – Top Of The Hill nærmer sig sæsondebut
Kim Pedersen investerede i 2019 i Panamera Racing opdrættede Top Of The Hill (Muscle Hill). Hesten blev indkøbt til norske hesteejere, som valgte at sende den til USA efterfølgende. Nu nærmer hesten sig sæsondebut, fortæller Kim Pedersen.
I USA har Top of the Hill gjort syv starter med en andenplads som bedste resultat. I USA har Top Of The Hill været i træning hos Marcus Melander, og i hans regi er det blevet til 129 936 skr.
Rekorden 1.11,6/1609 m. Auto blev sat sidste år som femte.
I sidste måned kunne Kim Pedersen, fortælle til Travet.dk.
“Jeg kørte det første intervaljob med ham i mandags, fortæller Kim Pedersen. Du må ikke hænge mig op på den nøjagtige dato, men jeg mener at jeg hentede ham lige omkring jul hos Jonas Tornell, uddyber den danske træner, der er bosat i Norge.”
Travet.dk fulgte op på denne udmelding.
Travet.dk har været i kontakt med Kim Pedersen, som driver en særdeles interessant stald i det norske. Kim Pedersen har 21 heste på træningslisten og flere af disse, har vi beskrevet nøje gennem det sidste år.
Til Travet.dk fortæller Kim Pedersen.
“Der er meget stille og roligt hos os netop nu, men mine tre og fire åringer begynder at være klar. Det mest spændende set med danske briller er nok Top Of The Hill, som nærmer sig sæsondebut.
Han ser rigtig fin ud, og jeg sender et dugfrisk billede med til jer, afrunder Kim Pedersen overfor Travet.dk.”





