Jan Friis med bedste sæson i flere år
Skive træner Jan Friis er i gang med sin bedste sæson i flere år, og det skyldes ikke mindst en målrettet strategi omkring ungheste, men også en dygtig indkøbspolitik.
Her på siden, har vi flere gange fortalt om Jan Friis måde at drive sin trænervirksomhed på. Det er i sig selv imponerende den måde tingene er sat i system, men hvis man kigger på staldens indkøb, ser er der også en rød tråd i tingene.
I år, har man købt Readly Express-hingsten Callahan til Stald Thy. Vi er meget tilfredse med at få et Readly Express afkom til 82.000 NOK.
På Aalborgauktionen investerede Jan Friis i hingsten Inspector Hancock ((Ens Snapshot (US) – Across The Hills (SE). En hest, man måtte betale 50.000 kr. for.
Jan Friis køber hvert år heste på de danske auktioner. Det gør han også uden at have kunder til disse heste i første omgang, men år efter år så sælges disse heste til nye eller eksisterende kunder. En anderledes tilgang til tingene i forhold til mange andre trænere, hvor der indkøbes hest til en specifik kunde.

Flot sæson
I går blev det til en andenplads i Dansk Opdrætningsløb til Hnokki Speed (Wishing Stone). En hest, der netop blev set ud af Jan Friis på sidste års derbyauktion og budt hjem på auktionen.
I sin debutsæson har Hnokki Speed indløbet 341.538 kr.
Det er blevet til tre sejre og en andenplads i fem starter.
Stalden hos Jan Friis har i år indløbet 661.322 kr. Et flot og et markant fremskridt.

Er nødt til at gøre noget
I dag har Jan Friis 29 heste på træningslisten. En antal, der står noget i kontrast til for få år siden.
– Jeg er nødt til at gøre noget for at synliggøre min virksomhed, fortalte Skive-træneren overfor Travet.dk for et par år siden. I den forbindelse, havde Jan Friis 12-13 heste på træningslisten.
Jan Friis lavede en annonceaftale i Norge og med vores medie. Det har medvirket til, at vi har sendt vores materiale om Jan Friis til Norge og dermed givet Jan Friis omtale den vej igennem. Der er samtidig lavet et banner på vores website, hvor man klikker direkte til Jan Friis Facebook side og ikke mindst har vi henvist hesteejere, der har henvendt sig omkring valg af trænere til Jan Friis og Søren Johansson, som annoncerer her på vores medie.
Jan Friis har i mange år været en fast bestanddel af de klassiske løb, og dette med et langt mindre hestemateriale end mange af sine kollegaer. Skive-træneren har 13 gange tidligere været repræsenteret i derbysammenhæng, hvilket i sig selv er et flot kvalitetsstempel.
Fotos af Burt Seeger, Gorm Foto og Martin Timm Holmstav.







