Fra Normandiet til Skive
Telefonen hos Travet.dk bippede på den anden side af kl. 01.00 i nat med beskeden om, at to nye heste var på vej til Danmark. De to nye heste er begge franske og kommer fra normandiet.
Der er tale om en hoppe ved navn Ficanasse og en vallak med navn Federal de la Giro (topbilledet).
Ficanasse er en 5-årig fransk hoppe efter hingsten Unfirst Heaven, der vandt 11 løb i karrieren. Det blev til 773.199 euro og rekord 11.
Mor til Ficanasse hedder Paraldine, og det er også en hoppe med papirerne i orden. Hoppen vandt 10 løb i karrieren, som bød på en karrieindtjening på 164.600 euro.
Ficanasse har indløbet 650 euro og har rekord 16.
– Hesten indeholder stor fart, men som 5-årig, og med en lav præmiesum har den svært ved at komme med i løbene. Hesten har været meldt meget op i dens respektive løb for overhovedet at komme med.
Det er klart, at en hest, der har løbet 16 over 2800 meter, og som samtidig ikke har nogle penge på sig, er interessant i Skandinavien, fortæller Frank Kjelde. –

Federal de la Giro (Topbilledet) har ikke tjent en krone i karrieren, men scenariet er meget li hoppens. Han har været meldt op under 60, 70, 80 euro, og det skal alle dage være en stor mundfuld.
– Han er en 5-årig fransk vallak. Far til denne er Tiego D´Etang, der hentede 1.821.780 euro og satte rekord 10.
Mor til Federal de la Giro er Venise De Gravelle, der blot gjorde tre starter i karrieren. Det er en hest, som jeg forventer, kan gå ud og være med direkte herhjemme.
Det er to heste, som jeg forventer mig lidt af, og jeg forventer at være hjemme ved 5-6 tiden søndag morgen, oplyser Frank Kjelde til Travet.dk.


