Første sejr efter salg
Solgt her – Indledte på Lunden.
I maj måned udbød vi den 5-årige Hutilihutshesalady via salgsmenuen. Denne har netop vundet på Charlottenlund Travbane, og det med Rene Kjær i vognen.
De fleste kender historien om Danger Dynamite som ingen ville have, og som sidenhen blev årets sejrshest. I dag står Danger Dynamite med 20 sejre og rekord. Præmiesummen siger i dag 360.000 kr.
En anden succeshistorie er 12-traveren Futteflagfis som de senere år er gået fra sejr til sejr. I dag står Futteflagfis noteret for 16 sejre og en præmiekonto der siger 348.624 kr.
De to nævnte heste er begge efter Olympia Hanover, og det samme er Hutilihutshesalady.
Dygtig mor
I forbindelse med Danger Dynamite kunne vi skrive at hesten var sent udviklet, men den havde gode evner. Den første sejr kom først i 4-års-sæsonen og sidenhen er det blevet til 19 yderligere sejre de senere år.
Futteflagfis har de seneste to sæsoner rundet 100.000 kr. i sæsonindtjening, og det i en alder af 5 og 6.
Danger Dynamite, Futteflagfis og Hutilihutshesalady er alle opdrættet af Kathrine M. Olesen.
Moderen Olympia Hanover var en flot hoppe, der selv vandt fem løb i karrieren.
Info
Træner: Mikael Poulsen
Kusk: Rene Kjær
Ejer: Tina Eskesen
Se løbet her.
Foto
Burt Seeger.






