Flemming Jensen satte sit præg på hjemmebanen – to sejre og 126.250 kroner indkørt
Flemming Jensen satte et markant aftryk på fredagens løbsdag på Spar Nord Arena Aalborg. Seks køreture gav to sejre, en fjerdeplads og samlet 126.250 kroner i indkørte præmier. Dagens helt store resultat kom med Late Night i Spar Nord Aalborg Hoppechampionat, mens den lovende Ninjago allerede i dagens første løb sørgede for den første triumf.
Det blev en eftermiddag, hvor Flemming Jensen var involveret fra første til ottende løb. Fem af hans seks køreture var med heste fra egen træning, mens han i Hoppechampionatet var hentet ind som kusk bag Henrik Lønborg-trænede Late Night.
Resultatmæssigt blev det især sejrene med Ninjago og Late Night, der trak overskrifterne. De to vindere hentede tilsammen 122.500 kroner, mens L’Amiral Propuls fjerdeplads gav yderligere 3.750 kroner.
Dermed kunne Flemming Jensen afslutte fredagen med 126.250 kroner indkørt på hjemmebanen.

Ninjago åbnede dagen med sejr
Det begyndte allerede i 1. løb, hvor Flemming Jensen sad bag den toårige Ninjago i Auktionsløbet for hingste og vallakker.
Fra startspor ét blev Ninjago sendt fremad, og Maharajah-sønnen kunne efter 2.140 meter autostart sikre sig sejren i tiden 1.18,1a. Nero tog andenpladsen, mens Nipz sluttede på tredjepladsen. Førstepræmien lød på 60.000 kroner. (Travet.dk)
Ninjago havde allerede inden fredagens start vist betydeligt talent med en sejr og en andenplads i karrierens første to starter. Med sejren i Aalborg blev den flotte begyndelse altså fulgt op med karrierens hidtil største præmie.
Opdrætter: Sarah Bäckman
Ejer: Højgård Holding ApS & Hjallerup Hestepension
Træner: Flemming Jensen
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: 1. plads – 1.18,1a/2140 meter
Præmie: 60.000 kr.
Løbsreprise: Se Ninjagos sejr i 1. løb hos ATG
Ninjago er efter Maharajah og I Want It All, der har Donato Hanover som far. Hesten blev efter sejren udtaget til dopingprøve.
Læs også: Ninjago dominerede Auktionsløbet

Nightingale galopperede i debuten
I 2. løb havde Flemming Jensen den spændende debutant Nightingale til start. Den toårige Empire-hoppe havde inden fredagens løb alene været set i prøveløb og skulle for første gang prøve kræfter med et ordinært løb.
Det blev imidlertid ikke den debut, kredsen omkring hoppen havde håbet på. Nightingale galopperede og blev diskvalificeret.
Hoppen har en interessant afstamning som datter af Empire og Sngularity Hanover, der er efter Andover Hall. Nightingale er opdrættet af Tina Raal Jensen, mens Leif Hansen og Judy Pålsson står som ejere.
Opdrætter: Tina Raal Jensen
Ejer: Leif Hansen & Judy Pålsson
Træner: Flemming Jensen
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: Diskvalificeret efter galop
Præmie: 0 kr.
Løbsreprise: Se Nightingales løb i 2. løb hos ATG
Det ændrer naturligvis ikke på, at der fortsat er tale om en ganske urutineret toåring. Nightingale gik ind til fredagens opgave uden en eneste ordinær start på resultatlisten.

Indian Summer uden for præmierækken
Efter et løb uden Flemming Jensen i sulkyen var Aalborg-træneren tilbage i 4. løb med Indian Summer.
Den svenskfødte fireårshoppe havde inden fredagens start leveret flere gode præstationer og kom blandt andet fra en tredjeplads på Åby. Indian Summer stod med tre sejre, to andenpladser og to tredjepladser i sine første ti starter i 2026.
Fredag blev hun noteret for tiden 1.16,7 over 2.160 meter, men resultatet rakte ikke til en placering blandt de præmiegivende heste.
Indian Summer er efter Nuncio og Sparkling Classic. Anders Gabrielsson er opdrætter, mens Tina Raal Jensen ejer hoppen.
Opdrætter: Anders Gabrielsson
Ejer: Tina Raal Jensen
Træner: Flemming Jensen
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: Uden for præmierækken – 1.16,7/2160 meter
Præmie: 0 kr.
Løbsreprise: Se Indian Summers løb i 4. løb hos ATG

L’Amiral Propul sikrede yderligere præmiepenge
I 5. løb kom dagens tredje præmiegivende resultat for Flemming Jensen.
L’Amiral Propul sluttede på fjerdepladsen over 1.640 meter autostart og blev noteret for tiden 1.13,7a. Det gav 3.750 kroner til ejerkredsen.
Den syvårige hingst er efter Propulsion og Quintessense, der har Varenne som far. Dermed er der tale om en hest med en særdeles stærk international afstamning.
Leif Hansen og Judy Pålsson er både opdrættere og ejere af L’Amiral Propul, som trænes af Flemming Jensen.
Opdrætter: Leif Hansen & Judy Pålsson
Ejer: Leif Hansen & Judy Pålsson
Træner: Flemming Jensen
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: 4. plads – 1.13,7a/1640 meter
Præmie: 3.750 kr.
Løbsreprise: Se L’Amiral Propuls løb i 5. løb hos ATG

Late Night kronede dagen
Efter de første fem løb stod den store sportslige opgave for døren.
I Spar Nord Aalborg Hoppechampionat sad Flemming Jensen bag Henrik Lønborg-trænede Late Night, og fra startspor tre blev taktikken hurtigt klar.
Late Night blev sendt til føringen. De første 500 meter blev afviklet efter 1.12,9, inden Flemming Jensen fik dæmpet tempoet, så kilometeren blev passeret efter 1.14,9.
Bagved skete der en del. Lipa Wee galopperede tidligt, men arbejdede sig stærkt tilbage og nåede frem udvendigt på den førende. Lorraine sad samtidig i ryg på Late Night.
Da feltet nåede sidste sving, begyndte konkurrenterne at røre på sig. Flemming Jensen sad imidlertid fortsat med kontrollen, og da Late Night blev bedt om at afgøre sagen, havde konkurrenterne ikke noget svar.
Late Night sejrede i 1.15,1a/2140 meter foran Lipa Wee og Lorraine. Førstepræmien var 62.500 kroner. (Travet.dk)
Opdrætter: Michael Lønborg
Ejer: Tony Hansen & Einar Nedrebø
Træner: Henrik Lønborg
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: 1. plads – 1.15,1a/2140 meter
Præmie: 62.500 kr.
Løbsreprise: Se Late Nights sejr i Spar Nord Aalborg Hoppechampionat hos ATG
Late Night og Lipa Wee blev begge udtaget til dopingprøve efter løbet.
Læs mere: Late Night tog Spar Nord Aalborg Hoppechampionat – og sikrede V5-træffer
Laser Diamond afsluttede Jensen-dagen
Flemming Jensens sidste køretur kom i 8. løb med norske Laser Diamond.
Den fireårige hoppe startede fra 2.160 meter og blev noteret for tiden 1.20,6. Det gav ikke en placering blandt de præmiegivende heste.
Laser Diamond er efter Forever Peace og Christina Rose, der har Chocolatier som far. Hoppen er norskfødt og havde inden fredagens start blot fire ordinære starter bag sig.
Nora U. Hanssen og Ingvild S. Eriksen står som opdrættere, mens Stutteri Laser ejer hoppen.
Opdrætter: Nora U. Hanssen & Ingvild S. Eriksen
Ejer: Stutteri Laser
Træner: Flemming Jensen
Kusk: Flemming Jensen
Resultat: Uden for præmierækken – 1.20,6/2160 meter
Præmie: 0 kr.
Løbsreprise: Se Laser Diamonds løb i 8. løb hos ATG
126.250 kroner blev facit
Dermed kunne der sættes punktum for en travl løbsdag for Flemming Jensen.
Ninjago lagde ud med 60.000 kroner, L’Amiral Propul bidrog med 3.750 kroner, og Late Night sørgede med Hoppechampionat-sejren for yderligere 62.500 kroner.
Samlet indkørt som kusk: 126.250 kroner.
Fredagen på hjemmebanen endte derfor med både en sejr til den unge generation og en storløbstriumf med en etableret årgangsprofil.
For Flemming Jensen blev facit seks køreture, to sejre, en fjerdeplads og 126.250 kroner i præmier – med Spar Nord Aalborg Hoppechampionat som dagens sportslige højdepunkt.
Fotos af Hesselborg Foto










