Fin sport i Skive – Sådan gik det
Cmynewlollipop indledte på 13 notering.
Dagen blev indledt med sejr til til Cmynewlollipop (Double Player) og Jeppe Juel. Aalborg-træneren gav sin hest en optimal rejse i andet par udvendigt, ved opløbets start satte Jeppe Juel det afgørende angreb ind til sejr i tiden 1.13,7/1600 m. Auto.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Louisiana stærkest
Bo Westergaard kunne i dagens 2 løb køre først over målstregen bag egentrænede Louisiana (Explosive Matter), der kunne sejre trods en rejse som første hest i andet spor undervejs. I sidste sving satte Aalborg-træneren alt på et bræt, og det gav fuld gevinst. Louisiana sejrede i tiden 1.17,3/2060 m. Auto.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Udmeldingen fra Frank Kjelde holdt stik
Det var en god udmelding fra Frank Kjelde, som vi kunne bringe inden dagens løb i Skive. Jeg tror ikke min hest taber i fejlfri udgave, fortalte Skive-amatøren, og den udmelding kom til at holde stik. Fra Andet par udvendigt angreb Birger Jørgensen i sidste sving, og ned gennem opløbet kunne ingen svare Morten Juul-trænede Dynamic Dancer (Raja Mirchi). Vinderhesten sejrede i tiden 1.17,4/2060 m. Autostart.
Spillehjørnet overlevede første afdeling af dagens V5-Spil.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Stærk præstation af Bet For Me Jersey
Vi fik en fremragende præstation at skue i dagens 4 løb. Her kunne Bent Svendsen køre først over målstregen bag en velgående Bet For Me Jersey, der efter en galop blev sendt fremad gennem tredje spor. Her rundede hesten hele feltet over de sidste ca. 700 meter af løbet. En fremragende præstation af vinderhesten, som sejrede i tiden 1.15,6/1600 m. Autostart.
Bet For Me Jersey var blot spillet på 12 procent, og denne var indkredset i dagens udgave af Spillehjørnet. Her var både første og andenhesten med på kuponen.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Den mindst spillede hest kunne løbe først over målstregen i dagens 5 løb. En god vinder til blot 11 procent i V5-Spillet og vi havde lukket denne afdeling, så vi er videre til næste. Rene Kjær satte sig tidligt udvendigt på den førende med Laurids Jensen-trænede Fanny Damhus, der i en hastig afslutning kunne afgøre. En flot præstation af den 3-årige hoppe, som sejrede i tiden 1.19,7/2060 m. Auto.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Dagens 6 løb gik til Morten Friis og franske Gaiac du Vivier. Der var tale om føring hele vejen for den Linda Nielsen-ejede væddeløber, der i dag sejrede for første gang i karrieren. Det var samtidig en vinder til 18 procent i V5-spillet, og dermed tredjefavoritten i løbet, der kunne løbe først over målstregen i tiden 1.18,6/2060 m. Autostart.
Spillehjørnet havde Gaiac du Vivier med på kuponen, og har dermed mulighed for fem rigtige. Det kræver en sejr i sidste afdeling til John Køhler og Dirty Flying.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.

Dagens afsluttende væddeløb i Skive gav sejr til John Køhler og Dirty Flying (Keep On Flying, der kunne køre først over stregen som spilfavorit. I sidste sving lignede Bo Westergaard et seriøst modbud, men en ødelæggende galop ødelagde chancerne. John Køhler fik på den konto et par længder, og denne sikrede sejren. Dirty Flying sejrede i tiden 1.2060 m. Autostart
Det betød også gevinst på Spillehjørnets V5-forslag.
Se løbet her.
Se vinderinterviewet her.
Fotos af Flemming Andersen.






