Fana og Ken Ecce kunne også
Ken Ecce hentede i dag to sejre på den svenske derbybane Jægerso. Som vi kunne fortælle tidligere i dag, så sejrede lunden-træneren tidligere på dagen bag Tomas Malmqvist-trænede Alert Vendil og senere på dagen fulgte Ken Ecce op med endnu en sejr.
Det gjorde Ken Ecce bag Flemming Nielsen-trænede Fana.
Fana er efter Ens Snapshot, og opdrættet samt opdrættet af Flemming Nielsen under synonymet Kevada Racing.
Fana stillede til stat uden sejr i sine tidligere otte starter, men det blev der lavet om på i dag. Efter en tredjeplads på Charlottenlund Travbane, kunne Fana i dag sejre i tiden 1.18,9/2140 m. volte.
Der var 30.000 skr. I førstepræmie.
Dygtig amatør.
Flemming Nielsen er en af mange dygtige travamatører i Danmark, og Lunden-træneren har flere fine heste i hans varetægt. En anden af staldens heste er Some Personality, der er ubesejret i karrieren.
Some Personality sejrede i debuten på Nykøbing Falster efter en tiltalende præstation.
Flemming Jensen har syv heste på sin træningsliste.






