Falster med start kl. 11.00 i dag
Oplev hygge og spænding på Nykøbing F Travbane.
Tag familien, vennerne eller kollegerne med til en dag fyldt med fart og stemning på Nykøbing F Travbane.
Oplev den unikke atmosfære, når hestene konkurrerer i travløb, og kom helt tæt på sporten. Mærk adrenalinen, når hestene suser forbi med hastigheder på over 50 km/t.
Nykøbing F Travbane byder på en oplevelse for alle – uanset om du er ny til travsport eller en erfaren tilskuer.
I dag afvikler Nykøbing Falster et fint program med otte løb på programmet.

Henrik Thomsen med fem heste.
I dag kommer Henrik Thomsen med fem heste til dagens løbsdag, og flere af disse ser på forhånd ud til at kunne blande sig helt med fremme.
Dagens startheste er:
2. løb – Line Sotto/ Birger Jørgensen
3. løb – I’mawinner/ Birger Jørgensen
4. løb – Havana Sotto/ Arvid Olsen
4. løb – Ray Kelly/ Birger Jørgensen
‘Henrik Thomsen, har i år vundet seks af 16 køreure, men overlader i dag staldens køreture til Birger Jørgensen samt Arvid Olsen.
–

Information om dagens løb
Dagens første løb begynder .kl. 11.00. Vi opfordrer alle deltagere og tilskuere til at være opmærksomme på starttidspunktet, så de kan få det fulde udbytte af begivenheden.
Baneprogrammet, som indeholder alle nødvendige detaljer om dagens løb, kan nemt og hurtigt hentes Et baneprogram til i dag, kan findes her – Klik her.
Nykøbing F. Travbane (tidligere Lolland Falsters Væddeløbsbane a.m.b.a.) er en travbane lidt syd for Nykøbing Falster, der blev grundlagt i 1966.
En omgang: 1.000 meter
Bredde: ca. 21 meter
Opløb: 260 meter
Kørselsretning: Venstre om, mod uret
Dossering: Nej
Snorestart: Snorestart starter i en volte max. 8 heste (4+4).
Autostart: 8 heste i 1. række
Open Stretch: Nej
Fotos af Danny Stenbæk.
[useful_banner_manager banners=19 count=1]







