En passion for væddeløb – Ellen Kristine Rasmussen
En passion for væddeløb – Ellen Kristine Rasmussen.
Vi nævner det måske ikke så ofte, men hvert år bruger vi mange dage på at rejse rundt til de danske væddeløbsbaner. Vores udgangspunkt er lidt uden for København, men vi har gjort det til en fast tradition at tage til Aalborg Store Pris. Her har vi ikke blot dækket løbsdagen, men også forsøgt os med opsøgende journalistik for at bringe nye perspektiver til vores læsere.
Denne tilgang har resulteret i nogle anderledes artikler, end dem vi normalt udgiver. Det fører os til den artikel, du læser nu. En opmærksom læser mindede os for nylig om en artikel, vi skrev i 2023 å Store Pris-dagen – en artikel, vi selv næsten havde glemt.
Vi værdsætter altid, når vores læsere engagerer sig og hjælper os med at genopdage indhold, der måske er gået i glemmebogen. Det danner baggrund for denne artikel.
I Aalborg vandt Ellen Kristine Rasmussen træneren Ivy League, og den var netop samtaleemnet i 2023, da vi på opfordring af den norske journalist Stein Larsen tog kontakt til et bord, fyldt med kvinder på Aalborg Store Prisdagen.

I 2023 bragte vi denne:
Det summede af liv på tilskuerpladserne på Spar Nord Arena, hvor Travet.dk var på plads i dag. Vi mødte også en hesteejer og hendes arbejdskolleger.
Ellen Kirstine Rasmussen arbejder i det daglige i Skatteankestyrelsen, og hun havde taget flere arbejdskolleger med på travbanen, hvor de nød løbene fra tilskuerpladserne.
– Vi er her sammen med arbejdet. Ellen, der sidder her, har selv hest og ved, hvordan det kører rundt, fortalte den ene af kollegaerne til os.
– Vi har også en anparthest i en af de heste, der starter i dag. Vi er 12 stykker, der har delt den, udtalte kollegaen til vores medie.

Har selv hest – En 3-åring
Modsat sine kollegaer har Ellen Kirstine Rasmussen større andel i en hest. Faktisk står hun selv for træningen af hesten Ivy League som snart kommer på startlisten.
– Jeg har en hest efter MagicCarpetRide og en Viking Kronos-hoppe, som jeg regner med skal i prøveløb i oktober, sagde Ellen Kirstine Rasmussen.
Hesten er 3-årige Ivy League, som Ellen ejer sammen med Jimmi Thomsen, som også er hendes kæreste i det daglige.
– Jeg håber, at jeg kan have ham som amatørhest på hobbyplan, sagde Ellen Kirstine Rasmussen.

Første sejr til Ivy League to år efter vores interview
For første gang i karrieren kunne Ellen Kirstine Rasmussen-trænede Ivy League (MagicCarpetRide Us) vinde. Det skete med Birger Jørgensen i tiden 1.18,6/2140 m. Auto. Eric Banker tog andenpladsen, mens Hillbilly tog tredjepladsen.
Ejer: E. K. Rasmussen & J. Thomsen
Opdrætter: Lisbeth Rasmussen
Træner: Ellen Kirstine Rasmussen
Kusk: Birger Jørgensen
Se løbet her.







