En familie, der gør det sammen
En familie, der gør det sammen – Rolf på stor opgave i dag
Interessen for travsport tog for alvor fart hos Rolf Jørgensen, da han som 12‑13‑årig begyndte at følge sin fars arbejde tættere.
Siden har både træningen og rollen som kusk fyldt mere og mere i hans hverdag — og i dag gælder det Manifeellikeawomen på hjemmebanen i Skive.

Gør en stor indsats
Hvor hans søskende har valgt andre retninger, blev Rolf den i familien, der for alvor blev grebet af sporten. Efter handelsskolen i 2016 trådte han direkte ind i hverdagen på faderens stutteri, Hole In One, ejet af Peter Rudbeck. Her har han siden været en central del af både træning, pasning og den daglige drift.
Travsporten er i det hele taget blevet et fælles projekt for familien. Peter Rudbeck har tidligere sagt til Travet.dk, at han ikke ville kunne have travheste uden familiens hjælp. Det er ikke blot en bemærkning — det er en præcis beskrivelse af et setup, hvor alle bidrager, og hvor hestene er en naturlig del af hverdagen.
Familien bor i et dobbelthus tæt på Skive Travbane. I den ene del bor Peter Rudbecks forældre, i den anden Peter og hans kone. Et praktisk og personligt fællesskab, hvor tre generationer har været samlet om sporten. Alle børnene er nu flyttet hjemmefra, og Rolf bor i dag i Skive sammen med sin kæreste, Maria Dueholm Svendsen.

Stærke blodlinjer i stalden
Dagens opgave, Manifeellikeawomen, kommer ud af en stærk moderlinje. Moderen Fox On The Run havde en flot karriere med blandt andet sejr i Jydsk 4‑årings Hoppe Grand Prix, syv sejre og 580.900 kr. indtjent samt rekord 1.13.
Faderen er ingen ringere end Calgary Games, den svenske derbyvinder, der satte et af de mest markante aftryk i nyere skandinavisk travsport. Calgary Games debuterede i 2020 med en overbevisende sejr for Jorma Kontio på Mantorp i 1.15. Som toåring nåede han blot tre starter, inden en hovbyld satte ham ud af spillet.
I 2021 kom han sent i gang — først i juli — men leverede derefter en sæson, der står mejslet i sportens hukommelse: sejr i både derbyprøven og selve derbyet, begge gange med Kontio i sulkyen.
Han sluttede karrieren med 10 sejre i 11 starter.
Trænerkommentar Manifeellikeawoman
Peter Rudbeck dagens start i Skive for Manifeellikeawoman.
Han klarede lidt overraskende slet ikke Aarhus banen, derfor det negative resultat. Hun havde trænet fint op til og virkede også god på dagen.
Er efterfølgende skærpet med sigtet indstillet på GC kvalifikation i morgen. Hun har taget godt imod træningen og virker skarp.
Har for 3. gang i træk, fået dårligste Startspor, men det tager vi som det kommer. Hun er meget hurtig fra start og Rolf kører givet til fra start for at skaffe position.
Vi er opad på hesten og tror på en rigtig god præstation uden uheld.













