Ekstrabladet – Beslagsmede hamstrer hestesko
Landsdækkende Ekstra Bladet har i dag en artikel omkring beslagsmede. En historie, der har ramt bladets forside her til morgen. I artiklen nævner man udfordringerne med hestesko.
170.000 heste i Danmark kan komme til at mangle sko, hvis europæiske producenter bliver ramt af gasstop. Det forudser i hvert fald landets største grossist på området, firmaet Ib Jessen Aps i Kolding.
– De tre største producenter af hestesko i Europa kører på gas. Det ene firma er ved at lægge om til strøm, men de to andre kører udelukkende på gas.
– Vi frygter, at der kan blive et leveringsproblem, hvis der bliver lukket for gassen, siger direktør Ernst Jessen.
Se hele artikel på Ekstra Bladet her – Klik her.
Kontaktet beslagsmed
Travet.dk har som opfølgning taget kontakt til beslagsmed Anders Helge Nielsen. Han kan fortælle:
– I min egen enkeltmandsvirksomhed, er tingene steget med 20-25 procent. Vi havde først Corona, og nu har vi så udfordringerne med gassen.
Der er selvfølgelig en årsag til, at man råber vagt i gevær, men jeg tvivler på at vi løber tør. Jeg kan tale for mig selv, og mine leverandører har fulde lagre. så lige nu har vi ikke en problemstilling, uddyber beslagsmeden fra Falster.
Foto Travet.dk.






