Dyrevelfærd stopper travløb for 2-årige – Opdateret
Sverige og Danmark kæmper med at fylde toårsløbene, og i Norge stopper man omgående med at udbyde travløb for de 2-årige heste. Det sker af hensyn til dyrevelfærden.
Indtil videre er det ikke lykkedes os i Danmark at fylde nogen 2-års løb, mens svenskerne kører et i dag, onsdag, på Solvalla. Et andet på Jägersro i næste uge blev aflyst.
“Der er en voldsom debat, især i Danmark, om toårsløb. De har normalt masser af toårige heste klar. Hidtil i år er mindre end 20 blevet godkendt.
Man frygter for opdrætternes indtjening, da flere af toåringsløbene er relativt velbetalte, skriver det norske medie Trav365.no i dag.
Her tilføjer man.

I Norge er toåringsløbene blevet nedtonet i de senere år. I år er der ikke planlagt nogen toårsløb. En af grundene til dette er dyrevelfærd.
Sportschef i det norske forbund fortæller:
Det betyder, at norske toårige heste, som er klar til at løbe, skal til Sverige.
– Der er heller ingen løb for 2-årige i Norge i år.
Det er flere år siden, det blev nedtonet, og i forhold til den retning, vinden blæser i øjeblikket med hensyn til dyrevelfærd og mere og mere fokus på en holdbar hest, som organisationen er optaget af, passer løb for 2-årige og fokus på dem ikke særlig godt ind,” siger DNT’s sportschef Jan-Inge Ringen.

Interview med Claus Junker i morgen
Udmeldingen fra Norge, har Travet.dk været bekendt med siden i morges. Vi har derfor på forhånd kontaktet Claus Juncker fra Dansk Hestevæddeløb.
“I dag kommer der en pressemeddelelse fra Norge ved 16.00 tiden om selvsamme emne. Vi plejer at følge de nordiske lande omkring Siba, løbsregler med mere. Er dette overhovedet et tema i Danmark?
Kommer vi i Danmark til at se et forbud eller en ændring i forhold til at afvikle 2-års løb? – Hvad er Dansk Hestevæddeløbs holdning til 2-års løb i Danmark fremadrettet i forhold til udmeldingen fra Norge, har vi spurgt Claus Junker om i dag.”
Travet.dks vinkel er rent journalistisk, og da Dansk Travsport plejer at følge Sverige og Norge vil en udmelding omkring dette give klarhed samt ro. Det håber vi at kunne give i morgen i forbindelse med vores aftale med Claus Junker.
Er forbeholdt Travet.dk og ikke til deling, da enkelte Facebook bruger ikke kan holde en ordentlig tone.
Tags: Dansk Travsport, Dyrevelfærd, Travsport





