Derbyvinderen Lazy Dust jagter europæisk finaleplads
Dansk Trav Derby-vinderen Lazy Dust skal igen ud i en stor opgave. Lørdag den 26. september gælder det Åby, hvor den Thomas Lind-Holm-opdrættede hingst starter i et udtagelsesløb til UET Grand Prix.
Det har været en stor sæson for Lazy Dust, og den er langt fra færdig endnu. Efter sejre i både Jydsk 4-årings Grand Prix og Dansk Trav Derby venter nu en opgave uden for landets grænser, hvor nogle af Europas bedste fireåringer jagter en plads i UET Grand Prix-finalen.
For Lazy Dust bliver løbet samtidig en mulighed for at vise, hvor han står mod stærk international modstand. Den danske Derbyvinder har allerede leveret, når det for alvor har været vigtigt, og nu hæves barren endnu en gang.
Lørdagens løb køres på Åby, og der er syv heste på startlisten. Lazy Dust har trukket spor seks, så Johan Untersteiner får næppe noget foræret fra start. Til gengæld kommer han med en hest, der gennem hele 2026 har vist, at han kan være med, når der køres om de store penge.
Derbysejren står stadig frisk
Det er ikke længe siden, Lazy Dust stod som vinder af Dansk Trav Derby 2026 på Charlottenlund. Johan Untersteiner kørte offensivt, kom til føringen og fik siden lov til at bestemme en stor del af løbet.
Da feltet ramte opløbet, havde Lazy Dust stadig det nødvendige at skyde med. Dermed kunne Thomas Lind-Holms opdræt sikre sig årets største danske fireårsløb og skrive endnu et kapitel i en sæson, der allerede havde budt på store resultater.
Lazy Dust vandt Derbyet i 1.16,4 over 3000 meter autostart og fik 873.000 kroner for sejren. Inden da havde han også vundet Jydsk 4-årings Grand Prix, hvor Travet.dk efterfølgende satte fokus på, hvordan Thomas Lind-Holm endnu en gang dominerede i et dansk storløb.
Han kommer til Åby med resultatrækken 1-1-6-1-1 og en samlet præmiesum på 2.517.591 svenske kroner. Det er derfor ikke længere et spørgsmål om, hvorvidt Lazy Dust tilhører toppen af sin årgang i Danmark. Nu handler det om, hvor langt han rækker, når modstanden bliver international.
Der er kvalitet hele vejen rundt
Selv om der kun er syv heste i feltet, er det ikke et løb, hvor Lazy Dust kan tillade sig mange fejl. Fra spor et kommer Ghirardelli med Per Nordström, mens Peggy Boko har spor to med Björn Goop.
Peggy Boko trænes af Paul Hagoort og giver samtidig løbet yderligere dansk interesse gennem ejerkredsen omkring Panamera Racing. Moonshot med Mats E. Djuse starter fra spor tre, mens Daniel Wäjersten sidder bag Mellby Narrow fra spor fire.
Mellby Narrow har tjent mere end 4,2 millioner svenske kroner og er feltets klart mest vindende deltager. Fra spor fem starter Daniel Redén-trænede Special Ale, som får Magnus A. Djuse i sulkyen.
Lazy Dust følger fra spor seks, mens Gangster Vendil og Oskar Kylin Blom har det yderste startspor. Med flere stærke ekvipager indvendigt kan de første meter få stor betydning for, hvordan løbet kommer til at forme sig.
Thomas Lind-Holm har gjort det før
Lazy Dust er ikke bare en dansk Derbyvinder. Han er også endnu et resultat af mange års målrettet avlsarbejde hos Thomas Lind-Holm, og Travet.dk satte for nylig fokus på hele historien i det store portræt fra Bornholm til toppen af dansk og international travavl.
Thomas Lind-Holm er født på Bornholm og byggede gennem mange år Stutteri Dust op med udgangspunkt ved Skive. I 2026 blev Skive-egnen skiftet ud med Havdrup på Sjælland, men ambitionerne omkring avlen er de samme.
Listen over gode heste fra Lind-Holms avlsarbejde er efterhånden lang. Rusty Dust, Tumble Dust, Flower Dust, Ganga Bae, Glamorous Rain og Hustle Rain er bare nogle af de heste, der gennem årene har været med til at sætte Stutteri Dust på landkortet både herhjemme og i udlandet.
Det gør også historien om Lazy Dust interessant. Han er ikke et enkeltstående resultat fra et stutteri, der pludselig har ramt rigtigt. Thomas Lind-Holm har gennem mange år investeret i internationale hoppelinjer og forsøgt at sammensætte amerikansk og fransk blod med det klare mål at producere heste til den højeste klasse.
Burning Rain har gjort forskellen
Lazy Dust er efter Brillantissime og Burning Rain, og netop moderen har fået en central rolle i Stutteri Dusts avlsarbejde. Burning Rain er datter af Muscle Hill og den amerikanske tophoppe Mystical Sunshine.
Mystical Sunshine satte i sin aktive karriere verdensrekorder og tjente næsten to millioner dollars. Den blodlinje er siden blevet særdeles værdifuld for Thomas Lind-Holm.
Burning Rain kom aldrig selv til start, men i avlen har hun leveret varen. Hun er blandt andet mor til Dansk Hoppe Derby-vinderen Flower Dust og nu også Dansk Trav Derby-vinderen Lazy Dust.
Det fortæller meget godt historien om Lind-Holms måde at arbejde på. Resultatet behøver ikke komme i første generation på væddeløbsbanen. Det handler om at finde de rigtige familier og bygge videre på dem år efter år.
To Derbyvindere med 12 års mellemrum
Thomas Lind-Holm har prøvet følelsen før. I 2014 stod han som opdrætter af Tumble Dust, da denne vandt Dansk Trav Derby med Björn Goop i sulkyen.
Tolv år senere kunne han gøre det igen med Lazy Dust. Det er svært nok at opdrætte én Derbyvinder, og at gøre det to gange med så mange års mellemrum fortæller noget om kontinuiteten bag Stutteri Dust.
Derbyweekenden blev samtidig noget helt særligt, fordi også toårige Nassir Dust vandt Mark Ingdams Mindeløb. Det var derfor ikke bare Lazy Dust, der leverede reklame for Lind-Holms avlsarbejde den weekend.
Og der ligger en lille detalje i navnene, som mange måske ikke tænker over. De danskregistrerede heste fra Thomas Lind-Holms opdræt bærer typisk Dust-navnet, mens flere svenskregistrerede opdræt har fået Rain-navnet, fordi Dust-navnet ikke har kunnet benyttes på samme måde i Sverige.
Derfor hænger heste som Tumble Dust, Flower Dust og Lazy Dust tæt sammen med navne som Glamorous Rain, Hustle Rain og Ganga Bae, selv om navnene umiddelbart peger i forskellige retninger.
Fra auktionshest til Derbyvinder
Der var forventninger til Lazy Dust længe før de store sejre begyndte at komme. På Derbyauktionen i 2023 blev Brillantissime-sønnen solgt for 310.000 kroner og blev auktionens dyreste hest.
Som treåring viste han flere gange, at der var noget at bygge videre på. Da han vandt sin prøve til Dansk Trav Kriterium, skrev Travet.dk allerede dengang, at Lazy Dust imponerede.
Siden har udviklingen fortsat. Som fireåring er brikkerne for alvor faldet på plads, og sejrene i Aarhus og på Charlottenlund har løftet ham fra at være en lovende årgangshest til at være en hest med internationale muligheder.
Efter Derbysejren pegede Thomas Lind-Holm selv på, at hesten fortsat ikke har gjort voldsomt mange starter. Opdrætteren ser derfor fortsat udviklingsmuligheder, og ambitionerne rækker længere end de danske årgangsløb.
Det var også baggrunden for, at Lazy Dust stod tilbage som en af de danske muligheder, da Travet.dk tidligere satte fokus på de danske heste i Europaderbyet.
Torino er målet
UET Grand Prix-finalen køres den 11. oktober i Torino, og det er en plads i det løb, der er på spil. Finalen samler nogle af Europas bedste fireåringer og har en samlet præmiesum på mindst 350.000 euro.
Lazy Dust har allerede vist, hvad han kan i Danmark. Derbysejren sikrede ham en plads i historiebøgerne herhjemme, men en finaleplads i UET Grand Prix vil placere ham i en helt anden international sammenhæng.
Interessen for Derbyvinderen er da heller ikke begrænset til Danmark. Travet.dk kunne tidligere fortælle, hvordan den danske Derbyvinder også havde vakt opmærksomhed uden for landets grænser.
Der er 200.000 svenske kroner til vinderen af lørdagens kvalifikationsløb, men for Lazy Dust er det ikke kun førstepræmien, der er interessant. En billet videre til Torino vil give sæsonen endnu et stort mål.
For Thomas Lind-Holm vil det samtidig være endnu et bevis på, at avlsarbejdet kan række ud over de danske årgangsløb. Lazy Dust har allerede givet sin opdrætter Derbysejr nummer to. Nu får han muligheden for at tage næste skridt på den europæiske scene.
Startlisten
Uttagningslopp till UET Grand Prix 2026
Lørdag 26. september – kl. 13.52
2140 meter autostart
- Ghirardelli – Per Nordström / Per Nordström
- Peggy Boko – Björn Goop / Paul Hagoort
- Moonshot – Mats E. Djuse / Marcus Schön
- Mellby Narrow – Daniel Wäjersten / Daniel Wäjersten
- Special Ale – Magnus A. Djuse / Daniel Redén
- Lazy Dust – Johan Untersteiner / Johan Untersteiner
- Gangster Vendil – Oskar Kylin Blom / Oskar Kylin Blom
Lazy Dust har allerede hentet to af de største danske fireårstitler i denne sæson. Først Jydsk 4-årings Grand Prix og siden Dansk Trav Derby.
Lørdag kommer næste prøve. Denne gang handler det om adgangsbilletten til en af Europas store fireårsfinaler – og samtidig om endnu et internationalt kapitel i historien om Thomas Lind-Holm, Stutteri Dust og Lazy Dust.
Fotos af
- Burt Seeger
- Martin Timm Holmstav.













