Den skrivelse fik folk op at stå
Vi har hele dagen i går, og ligeledes her til morgen fået reaktioner efter denne skrivelse fra vores side. Læs eller genlæs her.
Læserhenvendelse. Hvordan skal vi hesteejere, der har vores hestehold i virksomhedsform kunne fremskaffe overskud til skat, hvis man lukker ned for 2-års løbene i Danmark?
Læserhenvendelse. Hvor mange opdrættere må lukke butikken, hvis der ikke findes 2-års løb i Danmark. Det bliver alt for dyrt for den enkelte hesteejer, hvis hestene først kan komme til start som 3-års.
Læserhenvendelse. Kan det hænge sådan sammen, at de 18-19 godkendte 2-åringer i Danmark ikke er klar endnu, og derfor ikke meldes?
Svar: Det var ligeledes noget af det som Morten Juul fremhævede i går.

Læserhenvendelse. Er jeres agenda at de danske 2-års løb skal nedlægges?
Svar. Undertegnede driver et nyhedsmedie, hvor opgaven bla. hedder at oplyse. I vores skrivelse oplyser vi om at to danske og et enkelt svensk 2-års løb, ikke har kunne gennemføres grundet for få meldte.
Det er simpel oplysning, og at drive nyhedsmedie handler nu engang om at oplyse, informere og formidle nyheder.
Læserhenvendelse. Det er en utaknemmelig opgave at være Rene Jensen, da han skal lave propositioner flere måneder før. Han har ikke en chance for at vide, hvor mange 2-åringer der bliver godkendt frem mod de første 2-års løb på sæsonen.
Læserhenvendelse. Det er en god debat at tage, og min egen holdning er at selvfølgelig skal vi have 2-års løb i Danmark. Jeg kan godt se på jeres Facebook side at flere er uenige med mig.

Fra vores Facebook side:
A). Af hensyn til hestene burde man droppe 2.års løb og flytte pengene og lave årgangsløb til 5.års sæsonen. Jeg ved godt man så vil argumenter for, at det ikke vil gavne opdrætter og trænere. Men dyrene er vel det vigtigste.
B). Lav alle de tilsvarende løb for 2 års for de 5 årige heste. De kan bare finde på et andet navn end Opdrætningsløb.
C). Tidligere måtte 2-åringerne starte fra 1. Juli. Det er nu rykket en måned. Sæsonen er altså kortet af, så det kan tænkes at hesteejerne nu i højere grad ligeså godt kan vente med deres heste til treårssæsonen?
D). Har læst artiklen og er helt enig i Jørn Borchs åbne spørgsmål om T skal stoppe, må jeg på baggrund af forskellige eksperters udsagn sige ja og fordele præmier ud til fordeling til de aktive grupper af heste og nu overdriver jeg (undskyld), vi kan ikke sidde stille og se på at løbende bliver vundet på 1:26 og toppræstTioner bliver aflønnet med 3500/7500 kr. Men i det hele taget bør sportschefen omg. Tage “temperaturen” på hvor alvorlig situationen er og samtidig undersøge om sporten allerede nu er i frit fald – reaktioner ønskes fra sportens “top”, alt andet gæt er ligegyldig!

Udfordring
Hvis man fjerner de danske 2-års løb, så besværliggøre det også muligheden for at have hestehold i virksomhedsform. Hvis man fjerner 2-års løbene, må man forvente dette koster professionelle hesteejere og dermed heste.
Der vil dermed også være færre købere til hestene på de danske auktioner, så det er forhold man skal tage med sig i sine overvejelser, når man snakker om 2-års løbene ikke har sin berettigelse.
Har sporten råd til at miste hesteejere, har vi råd til at forringe vilkårene for vores opdrættere og dernæst kommer udfordringen for trænerne som ikke får samme antal heste i træning, hvis man fjerner disse løb.
Det er ting man selvfølgelig skal have i tankerne, hvis vi skal have debatten om 2-års løb i Danmark.
Fotos af Trav365.no
Travet.dk.
Tags: Dansk Travsport, Debat, Trav.





