Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Dansk hestepasser kan få en stor eftermiddag i Sverige

Flemming Jensen kan i dag få en hovedrolle, når der afvikles V75 omgang på den svenske derbybane Jægerso. Aalborg-træneren er således vindertippet to gange i eftermiddag.

Slide So Easy stiller til start i V75-3, hvor distancen er 2640 m. Den 12-årige traver er Danmarks femte mest vindene hest gennem tiderne med 4.865.236 kr.

Slide So Easy er vinder af 46 løb, og i dag gør den veludseende traver sin karrierestart nr. 112.

Den herlige traver starter i eftermiddag fra startspor to, og i dag handler det om gulddivisionsløbet Arvid Stjernswärds Minne 2021, med en førstepræmie på 150.000 skr.

I det daglige passes Slide So Easy af sin oppasser Martin Bjerregaard, og netop denne dygtige hestemand kan få en stor dag i det svenske. Martin Bjerregaard er ligeledes oppasser på Dream Kåsgård, som også er vindertippet i baneprogrammet.

Dream Kåsgård starter i V75-7 med startnummer 11. Ens Snapshot-sønnen havde et stærkt 2020 med seks sejre i blot ni starter og en sæsonindtjening på 123.296 kr.

Flemming Jensen har vundet tre af de seneste fire køreture med Dream Kåsgård.

Dream Kåsgård er opdrættet af Team Clemmensen & Christensen I/S

Slide So Easy og Dream Kåsgård ejes begge af Team Clemmensen & Christensen I/S.

[useful_banner_manager banners=9 count=1]

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet