COPENHAGEN CUP: Startlisten er klar
Copenhagen Cup: Startlisten er klar.
Startlisten til Copenhagen Cup 2025 ser således ud.
Her er den officielle startliste:
- Hustle Rain – Magnus A. Djuse
- Hades de Vandel – Robin Bakker
- Devilish Hill – Magnus Teien Gundersen
- Barack Face – Adrian Kolgjini
- Dancer Brodde – Johan Untersteiner
- Diva Ek – Mats E. Djuse
- Ideal Ligneries – Björn Goop
- Jimmy Ferro B R – Robin Bot
- Bicc’s Tobee – Dwight Pieters
- Just Hans – Bent Svendsen
Copenhagen Cup 2025 tegner til at blive en spændende begivenhed med et stærkt felt af deltagere.
Foto Burt Seeger.
Historien
I 1928 afviklede man den første udgave af “Internationalt Mesterskab” på Charlottenlund Travbane som en værdig afslutning på en stor europæisk travsportskonference med deltagelse af delegerede fra Norge, Sverige, Holland, Tyskland, Østrig og Danmark.
Løbet i 1928 med en suveræn Guy Bacon
Europas bedste hest, den franske vidunderhoppe Uranie, kom dog ikke til start, men den næstbedste kom, Guy Bacon.
Guy Bacon havde oveni købet den berømte træner Charlie Mills i sulkyen, hvilket i øvrigt var hans første start i Danmark.

De danske deltagere var Peter Hansens amerikanerstjerne Harrison Dillon med championtræner N. J. Koster som kusk, og desuden den danske indlænder Double King med træner Poul Groch, – denne ekvipage fik 20 meters indlændergodtgørelse.
Charlie Mills mødte op i sin gul-hvide uniform, og da han med sin røde hingst, Guy Bacon, kom ud fra ”sygestalden”, tænkte mange, at denne store hingst aldrig ville komme fejlfrit igennem de daværende skarpe Charlottenlund-sving, tilmed da den var vant til at gå venstre om. Men man kom snart ud af den fejltagelse.
Da Charlie Mills havde varmet sin hest op, prøvede han den fra start ved 1600-meteren ved sygestalden, Guy Bacon fløj ned ad langsiden, og – den fløj igennem svinget. Begge heats blev vundet af store røde Guy Bacon med Charlie Mills på tiderne 20,7 og 19,4.
Harrison Dillon blev anden begge gange, mens danske Julius Høybye var 3. i første heat med amerikanerimporten Captain Axworthy, og Double King 3. i det andet heat. Aldrig var der løbet så hurtigt på en dansk travbane!
Det var dog ikke hvert år man havde råd til at afholde løbet, f. eks. blev det ellers planlagte løb i 1933 aflyst, men i 1931 og 1932 blev det store løb kørt igen.
70-års jubilæumsløb i 1931
Således i 1931, hvor der blev kørt Det Danske Travselskabs/Lunden70-års jubilæumsløb, som blev til det andet Internationale Mesterskab efter det første i 1928.
Her i 1931 mødte to af Europas hurtigste heste frem i København. Det var den billedskønne italiensk-amerikaner Hazleton og den tysk-ejede amerikaner, Walter Dear, med Charlie Mills, der igen mødte frem.
De to heste gav hinanden, og publikum, en uforglemmelig oplevelse i de to heats, som Walter Dear vandt begge gange, – knebent.
Fotos af Burt Seeger med flere – Historiske indslag skrevet at Ken Erik Bech til Travet.dk for år tilbage.

[useful_banner_manager banners=4 count=1]







