B.A Superhero vandt Gulddivisionen
Dansk succes i dagens udgave af Gulddivisionen, hvor Stald Masiol-ejede B.A. Superhero sejrede efter en god præstation. B.A. Superhero blev kørt til sejr af Magnus A. Djuse.
Præstationen er en stor forløsning for ejerne, som i går luftede deres frustration over staldens familiens heste, som ikke har præsteret som ønsket.
Det blev der lavet om på i dag.
I går kunne ejerkredsens Marc Kjærgaard fortælle, at B.A. Superhero gennem længere tid har døjet med sygdom, og at B.A. Superhero har været bedst med kontinuerlige starter. I dag kunne B.A. Superhero vinde for første gang i år. Det skete i tiden 1.09,9/1609 m. Auto.
Løbet
Missle Hill var toneangivende undervejs i føring for Örjan Kihlström. De afviklede 500 meter i tiden 1.07,6, og B.A. Superhero fik en perfekt rejse i andet par udvendigt undervejs.
Flemming Jensen var den første til at tage initiativ i løbet, og han sendte Extreme afsted fra fjerde par udvendigt. Her gik den tidligere europamester en god langside, men den danske ekvipage blev sidenhen svaret ud.
I sidste sving galoperede Phoenix Photo som første hest i andet spor. Det åbnede fuldkommen op for B.A. Superhero, som derefter kunne afgøre sikkert i toptiden 1.09,9/1609 m. Auto.
Sejren gav 150.000 SEK.
Se løbet her.







