Dansk Hestevæddeløb har i dag offentliggjort sæsonplanen for 2027. Dermed kan landets væddeløbsbaner, aktive og hesteejere begynde at planlægge den kommende sæson med udgangspunkt i den nye løbskalender.
Sæsonplanen er et vigtigt redskab for dansk travsport, hvor fordelingen af løbsdage har betydning for både trænere, kuske, hesteejere og banernes daglige drift. Den giver samtidig et overblik over, hvordan løbene fordeles gennem året, og hvilke muligheder der bliver for at starte hestene på de forskellige baner.
For de aktive bliver det nu muligt at se nærmere på kalenderen og tilrettelægge sæsonen efter de offentliggjorte løbsdage.
Sådan skriver man
Med sæsonplanen for 2027 sætter vi fokus på sportens bedste muligheder for vækst
Der skal prioriteres skarpt, når sæsonplanen skal udformes, og sporten som helhed skal have de bedst mulige rammer for at sikre gode løbsoplevelser og muligheder for vækst.
Planen bygger på en løbende og tæt dialog med banerne og andre samarbejdspartnere, suppleret med analyser af blandt andet data om det tilgængelige hestemateriale, startfrekvens og indtjeningsmuligheder.
Årets sæsonplan er et vigtigt skridt i arbejdet med at øge felterne i løbene og skabe de bedst mulige betingelser for sportens økonomiske grundlag.
For at understøtte den ambition er der skåret 14 løbsdage fra i år, og løbene er placeret bedst muligt ud fra et ønsket om både at styrke sportens indtjeningsmuligheder gennem et stærkere sportsligt produkt og samtidig imødekomme banernes særønsker.
Dyk ned i sæsonplanen med os
For at give mest mulig indsigt i de tanker og overvejelser, der ligger bag sæsonplanen, har vores operationelle sportschef, Carsten Rabjerg, sat vores sports- og administrationschef, Uwe Bredahl, i stævne sammen med direktør for Bet25, Henrik Friis.
På en lille halv time folder de tal, tanker og perspektiver ud, så du kan få et bedre indblik i strategien bag sæsonplanen for 2027.
Fuld fokus på storløbsweekenderne
Derbyweekenden vender tilbage i det format, mange kender og har efterspurgt: tre dage med travsport og folkefest.
Det har været et stort ønske fra både banen og de aktive, og både Henrik Friis og Uwe Bredahl glæder sig over, at weekenden igen kan samles over tre dage og skabe den særlige stemning, som Derbyweekenden er kendt for.
Også i Skive er der lagt op til noget særlig i 2027.
Banen kom med ønsket om at samle Musketerløbene med DM for travtrænere og samtidig skabe en stor weekend med fest og aktiviteter for både sporten og lokalområdet.
Det initiativ blev taget rigtig godt imod hvor Uwe Bredahl især fremhæver ambitionen om at løfte løbene til noget særligt for lokalsamfundet og sporten.
Resultatet bliver dermed en hel Musketerweekend, hvor DM for travtrænere afvikles lørdag og Musketerdagen får sin vante søndag.
Se den midlertidige oversigt over sæsonens storløb her
Oversigt over de nye ramme for sæsonplanen
Nyheder i sæsonplanen for 2027
- 215 løbsdage i alt.
- V65 om torsdagen og 11 lunchdage i første kvartal, heraf 8 på hverdage.
- Galopsæsonen kører fra 17. april på Klampenborg til 6. november på JVB.
- Musketerweekend i Skive med DM-finaledag
- Dobbeltprogram på JVB ved Jydsk 4-årings Grand Prix nu med DM for montéheste
- Derby-fredagen er tilbage i Derby-weekenden.
Sæsonplanen for 2027 er udarbejdet ud fra den virkelighed vi har ift. den sportslige og økonomiske situation med ønsket om at kunne give sporten de bedste betingelser for gode løbsoplevelser og vækst.
Vi glæder os til at se, hvordan sporten tager imod planen, og hvilke erfaringer vi kan tage med videre.
OBS: opdateret sæsonplan som vi kender den, vil blive uploadet i næste uge.
Læs også hele skrivelsen her – Klik her.











