Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Optakt: Travtoppen i fokus på Fyn – Bordeaux Face er vores blanke

Optakt: Travtoppen i fokus på Fyn – Bordeaux Face er vores blanke

Fredag eftermiddag gælder det igen Fyens Væddeløbsbane, hvor der er otte løb på programmet. Første løb køres klokken 15.45, og endnu en gang er der flere velkendte navne fra toppen af den fynske sæsonstatistik på plads.

Vi har samtidig kigget på V5-spillet, hvor vi denne gang går efter en løsning med én blank. Bordeaux Face får tilliden alene på kuponen, mens Like A Frækkert er vores lille fidus i V5-finalen.

René Kjær fortsat manden i front

Travtoppen på Fyens Væddeløbsbane har gennem sæsonen haft René Kjær helt fremme. Efter løbsdagen den 6. september stod han med 17 sejre i 78 starter, mens Birger Jørgensen fulgte med 11 sejre. Steen Juul stod på seks, mens Jeppe Juel og Kasper Foget begge var noteret for fem. (Travet.dk)

Både René Kjær og Birger Jørgensen er med igen fredag. Allerede i V5-spillets første afdeling sidder Kjær bag Spring Classic, mens Birger Jørgensen kører Lucky Torp. Det er dog hverken nummer 3 eller 4, vi har valgt som vores primære duo i løbet.

Her går vi i stedet med 7 Madebydiamond og 8 Make Me Giggle. Sidstnævnte kommer med to sejre i træk i resultatrækken, mens Madebydiamond ligeledes har vist stabilitet med flere topplaceringer.

Det fortæller samtidig meget godt historien om fredagens løbsdag. Travtoppen er repræsenteret, men flere af de sportsligt interessante heste kommer fra andre kanter, og vi har derfor ikke ladet statistikken alene bestemme vores V5-system.

BORDEAUX FACE DSC 9980 2

Bordeaux Face får hele tilliden

Det største holdepunkt finder vi i 5. løb, som samtidig er V5-4.

Her starter 4 Bordeaux Face med René Kjær fra et perfekt udgangspunkt over 1640 meter autostart. Hesten trænes af Mikael Poulsen og kommer med resultatrækken 1-3-1-1-1. Senest blev det til sejr på Charlottenlund, og dermed kommer Bordeaux Face til Odense med fire sejre i de seneste fem starter.

Det er en hest, som gennem længere tid har fungeret rigtig godt i Danmark. Tina Eskesen ejer den svenskfødte søn af Propulsion, som tidligere har vist, at netop sprint på Fyens Væddeløbsbane passer særdeles godt.

Bordeaux Face har blandt andet vundet på 1.12,8/1640 meter auto i Odense, og han har flere gange vist, at René Kjær kan placere ham helt fremme fra start. (Travet.dk)

Modstanden er bestemt ikke værdiløs. Kesse Tårs, Geo, Henri Cloc og flere andre har kapacitet, mens Farinelli Hastrup starter fra spor otte. Alligevel vælger vi denne gang at tage stilling.

Bordeaux Face er vores blankforslag.

Vi forventer, at René Kjær fra spor fire kan være med i positionskampen med det samme. Får ekvipagen et fornuftigt løb fremme i feltet, mener vi, at konkurrenterne får nok at gøre med at besejre den formstærke syvåring.

LikeAFraekkert 9621 260614

Læs mere her: Nye startlister

Like A Frækkert er dagens lille fidus

I V5-finalen spreder vi garderingen mere ud, og her har vi også fundet en hest, som måske kan være værd at holde lidt ekstra øje med.

2 Like A Frækkert starter med Jens Simoni over 1640 meter autostart.

Like A Frækkert har tidligere vist sit talent på et ganske højt niveau. Som unghest blev han nummer tre i Dansk Opdrætningsløb, og i juni kom karrierens næste sejr på Charlottenlund, hvor Jens Simoni kørte først over stregen. (Travet.dk)

Siden har resultaterne ikke været lige så iøjnefaldende, men startsporet fredag er interessant. Fra nummer to bør Jens Simoni have mulighed for at komme godt af sted, og på sprintdistancen kan positionerne fra start få stor betydning.

Der er flere oplagte modbud i løbet. Kleopatra S F kommer fra spor syv, Houston T T har spor ni, mens King Darling og Jay Jay starter fra henholdsvis tre og fire. Vi tager alle fire med sammen med Like A Frækkert.

Men skal vi pege på én hest, der kan være lidt sjovere end de mest oplagte, bliver det Like A Frækkert.

Flere fra Travtoppen i aktion

Travtoppen handler ikke kun om trænerne.

Patrick Larsen har gennem sæsonen været førende blandt jockeyerne på Fyens Væddeløbsbane, mens Bjarke Christensen har været blandt de bedste amatørkuske. Begge er til start i V5-finalen, hvor Patrick Larsen kører King Darling, mens Bjarke Christensen sidder bag Jay Jay. (Travet.dk)

Også blandt hestene finder man gengangere fra toppen af den fynske statistik. Bordeaux Face har allerede flere sejre på banen i år, og Ferrari Rosso og Kleopatra S F har ligeledes markeret sig stærkt gennem sæsonen.

Dermed er der rigeligt at holde øje med fredag uden nødvendigvis at skulle gøre løbsdagen til en lang gennemgang af samtlige afdelinger.

For os ligger hovedfokus på én hest.

Bordeaux Face skal forsøge at bære V5-kuponen alene.

Og så holder vi et ekstra øje med Like A Frækkert.

de3ecc87 0482 471e b7c8 dfe921ab85d7 1280x720 1

Travet.dk’s V5-forslag

Udformet af Ulrik Pedersen – Jagter et hattrick

V5-1: 7-8
V5-2: 1-2-8
V5-3: 1-3-5-6-7
V5-4: 4 Bordeaux Face
V5-5: 2-3-4-7-9

Pris: 150 kr.

Blankforslag: 4 Bordeaux Face
Lille fidus: 2 Like A Frækkert

Et baneprogram kan findes her.

Fotos af

  • Gorm Foto
  • Martin Timm Holmstav

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK