Manden bag derbyvinderen fra 1997 fylder i dag 62 år. Peter Rasmussen er født d. 13. marts 1963, og Skive-træneren startede sin trænervirksomhed op 31 år efter i 1994.
For mange år siden flyttede Peter Rasmussen til Jylland. Efter at have tilbragt adskillige timer på den bornholmske travbane for at følge forældrenes heste og deres kuskekarriere, Inger og Leo Rasmussen, tog han selv kørelicens.
Peter Rasmussen nedsatte sig siden som travtræner ved Skive-banen.
En trænerkarriere der især kulminerede i 1997, hvor han stod som træner af årets derbyvinder Atom Tess. Nummer to i 1997-derbyet var Aqua New med Lars Lykke, mens Palle Günther var tredje med Aladdin Star.
Peter Rasmussen er en atypisk travtræner, og nogle vil givetvis sige gudskelov for det. Foruden at være bundprofessionel med alt, hvad han foretager sig, så er Peter Rasmussen også en mand, der siger hvad han mener.
Fremragende meritliste
Peter Rasmussen har prøvet det meste i sit virke som professionel travtræner. Det er også blevet til store internationale resultater.
Peter Rasmussen førte Atom Tess (De to billeder øverst) frem fra plag til europaeliten. Atom Tess, vandt 32 af karrierens 84 starter, og præmiesummen sagde 4.368.060 kroner.
Karrieren bød på starter i Elitloppet og C. L. Müllers Memorial. Sidstnævnte løb vandt Atom Tess ovenikøbet velassisteret af Flemming Jensen i 2001. Det skete før prominente navne som Com Hector og Magnifik Sund.
Der var drama i derbyet 1997, da Atom Tess galoperede for Steen Juul som storfavorit. Atom Tess kom dog tilbage og sejrede i tiden 1.17,7/3000 m. Auto.
Peter Rasmussen og familien har gennem en årrække opdrættet en del heste med hoppederbyvinderen Amulet (Ens Snapshot) som den til dato klart bedste.
– Jeg har haft hesten fra føl. Jeg har også haft moderen, og vi ejer selv Amulet. Det betyder rigtig meget, sagde han Peter Rasmussen til Ekstra Bladet efter sejren i Jydsk 4-årings Grand Prix.
Amulet vandt 14 af karrierens 29 starter, satte rekord 1.12,1 og tjente 791.000 kr.