Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Udenlandsdansker i V75 i dag

Paw Mahony kan i dag se frem til en interessant dag på hjemmebanen, hvor der i dag afvikles V75-Løb. Den formstærke dansker havde sidste år sin bedste sæson i karrieren med 1.8 millioner skr. i indkørte præmier til stalden.

Den nuværende Årjäng-træner startede som flere andre travtrænere med ponysporten. En interesse, som han fik fra sin far, og sidenhen blev det til ansættelse hos Birger Jørgensen, hvor det blev til et kort ophold.

Sidenhen blev Paw Mahony ansat hos John Køhler, og efter et par gode år gik turen til Knud Mønster, hvor der samtidig færdiggjorde et uddannelsesforløb, så man sidenhen var klar til at stå på egne ben.

Tiltroen til sportens økonomi og situationen i dansk travsport gjorde, at Paw Mahony tog seks måneders pause fra sporten, inden det blev til ansættelse hos Åke Svanstedt og Björn Goop.

I 2016 tog Paw Mahony springet som professionel.

Fire heste i dag

I dag gælder det fire heste på hjemmebanen Årjäng, og her skal man forsøge at følge op på den fine staldform. I dag starter stalden:

  • 1 Løb – Milltag
  • 6 Løb – Borups Vallmo
  • 7 Løb – Missing Tooma
  • 12 Løb – Occhio

Trænerstatistik.

  • 2019 – 89 st: 10-11-6 – 714.002 kr
  • 2020 – 128 st: 7-18-12 – 877.968 kr
  • 2021 – 118 st: 11-13-11 – 732.371 kr
  • 2022 – 163 st: 18-20-16 – 1.506.653 kr
  • 2023 – 81 st: 8-8-7 – 555.774 kr.

I det daglige driver Paw Mahony en trænervirksomhed med 23 heste.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet