Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Slår Smykke-hesten til igen

Kent Friborg har haft et godt og langt samarbejde med David Bröms, der står for Pandia-smykker i det svenske.

I mange år havde Aalborg-træneren glæde af Machiavelli, der sluttede karrieren i 2021 efter mange år hos Kent Friborg.

Det blev til 13 sejre i 84 starter for den nu pensionerede travhest, der ved årsskiftet blev ni år og den nyder nu sit otium.

David Bröms har selv opdrættet Machiavelli, og det sammen er også tilfældet for Montgomery M, der starter i Aalborg i dag.

Ligesom Machiavelli er Montgomery M også i træning hos Kent Friborg, der starter hesten for femte gang i karrieren.

Har vundet en gang

Efter en femteplads, som bedst i de første fire starter, lykkedes det endelig for den 3-årige Dominion Beach-søn at vinde senest.

Det skete i Aalborg, hvor dagens opgave også er fundet. Det sker i et amerikanerløb, hvor hestene er opsat efter deres præmiesum.

Med 8.250 kr. på præmiekontoen har Montgomery M fået spor to over 2140 m. Auto, og er tippet som anden i baneprogrammet.

Der er en førstepræmie i løbet på 7.500 kr.

Foto Travet.dk

Læs også

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
VIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK