Startlister klar til to baner
Startlister klar til to baner
Dansk Hestevæddeløb har lagt sidste hånd på startlisterne til lørdagens og søndagens løb på de danske baner.
Lørdag aften med løb på Jydsk Væddeløbsbane, mens Nykøbing Falster byder inden for søndag middag til deres største løbsdag.

Flemming gæster Nykøbing F.
Årets største løbsdag på Nykøbing Falster løber af staben på søndag, hvor man kører Harald Lunds Mindeløb til minde om banens mangeårige championtræner, der også vandt derbyet med Osman Bogø.
En af de trænere, der er til start i hovedløbet er Aalborg-træneren Flemming Jensen. Han kommer til start med hele tre heste. Han kører selv E Type Cash, mens han overlader Emoji til Birger Jørgensen og Point of Perfect til Nicklas Korfitsen.
Der er også andre spændende ekvipager med i Harald Lunds Mindeløb. Daniel Hazelaar med Jeppe Juel; Joy Me med René Kjær; Henrik Will med Ken Ecce; Geiles Leben Home med Victor Rosleff; Four Guys Dream med Stefan Persson; Eddie The Eagle med Mads Hviid samt I Can Win Gardenia med Jørgen Lorentzen.
Se startlisterne her.

Lunden-jockey på gæstevisit
Der er ni løb på programmet, når Jydsk Væddeløbsbane slår portene op lørdag aften. Det bliver blandt andet med Lunden-jockeyen Patrick Larsen, der sidder bag flere heste fra Steen Juuls træningskvarter.
Patrick Larsen har fire køreture for sin arbejdsgiver, og det bliver med kvartetten Mindy, Limerick Downs, Love Caviar og Kentucky S H. Den unge jockey skal desuden køre Leopold Sølvtop for Kaj Jensen.
Skive-træneren Jan Dahlgaard har fin form på sin stald og han er på plads med egentrænede Mountain Dust. Derudover skal træningforeningens formand også køre trioen Komsi Komsa, Hot Pants og Houston Spring.
Se startlisterne her.

Der meldes også onsdag og torsdag
I går blev der meldt til start til Grand Circle-dagen på Skive Trav fredag eftermidag, og også de kommende dage skal der meldes til start rundt omkring på de danske baner. Der venter tre nye startlister.
Efter løbene på Bornholms Brand Park i aften, melder man allerede til næste løbsdag i morgen. Næste tirsdag er hovedbegivenheden Rose & Calles Cup, hvor man kører om hele 20.000 kroner i førstepræmie.
Torsdag meldes der til start på to baner. Først Charlottenlund Travbane, hvor der er onsdagsløb, mens også til Spar Nord Arena i Aalborg, hvor der køres den efterfølgende torsdag.
Se propositionerne her.
Fotos af Burt Seeger & Martin Timm Holmstav













