1. løb: Kingston hele vejen
Michael Lønborg fremviste en spændende debutant i derbymeetingets indledende løb, hvor Kingston vandt.
Fra start kunne Michael Lønborg tage spidsen med Kingston (Great Challenger), og det var i et fint 17-tempo undervejs.
Kaboom kom til at sidde i tredje spor indledningsvis, men kom frem som første hest i andet spor med 1000 meter til mål.
Til slut var det Kingston, der var stærkest og kunne vinde i tiden 1.15,3/2000 m. Volte, og en hest man kommer til at høre mere til.
Andenpladsen gik til favoritten Kaboom, mens tredjepladsen gik til Karma, der fik et afventende løb i ryggen på førerhesten.

Det sagde vinderkusken efter sejren
Michael Lønborg er fortsat godt kørende, og han var også tilfreds, da Bet25 Live fangede træneren efter den flotte sejr.
“Det jeg har følt at han var fornuftig og kunne klar opgaven, kunne han leve op til, fortalte Michael Lønborg til Steen Madsen.
“Han var heldigvis dygtig til at vende rundt fra det femte spor. Jeg følte vi havde en længde, da vi kom ud af volten.
“Hesten har været hos Martin Hansen som unghest, og havde dem frem til prøveløbet og blev godkendt på en god tid”, sagde Aarhus-træneren.

Om Kingston
Ejer: Tine & Jan Pilegård
Opdrætter: Maja & Uffe Sulkjær
Træner: Michael Lønborg
Kusk: Michael Lønborg
Vindertid: 1.15,3/2000 m. Volte
Sejrspræmie: 10.000 kr.
Se løbet her.
Hør sejrsinterviewet her.
Fotos af
Burt Seeger







