Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

VM-Sølvvinder indleder sæsonen fredag

Teddy Wang er en af landets mange dygtige aktive, og licenshaveren på Lunden hentede i 2008 en VM-Sølvmedalje. Den placering er der kun en dansker, der har formået foruden Teddy Wang, og han hedder Flemming Jensen.

Tre danske har været på podiet i VM for travamatører. Flemming Jensen fik sølv i Holland tilbage i 2004, og Teddy Wang blev nummer to i 2008. I 2016 blev Bitten Jensen nummer tre ved VM i Ungarn.

Foruden at være en dygtig hestemand er Teddy Wang også en dygtig kusk. En anden evne Teddy Wang er i besiddelse af, er et godt handelsøje.

Teddy Wang købte for år tilbage Next Is New fra vores salgsmenu. En ustartet model, som familien Wang har gjort et fremragende arbejde med. I dag står Next Is Now noteret for 11 sejre i 30 starter.

FRENCH QUICK MGL5998

Købt ny hest fra salgsmenuen

I november måned handlede familien Wang endnu engang løbshest fra salgsmenuen på Travet.dk. Her var der tale om 14-traveren French Quick, og netop denne gør fredag sin anden start siden salget.

French Quick er efter den tidligere Prix D´Amerique vinder Up And Quick. Den franske millionær sejrede i flere storløb både inden og udenfor den franske grænse. Hugo Åberg Memorial, Criterium Des 5 Ans, Grad Prix De Paris og mange flere.

French Quick debuterede i avlen i 2015 og har allerede leveret sine første millionærer.

Mor er ligeledes franske Anova, hvis afkom Howdy Quick (Rekord 12) står noteret for fem sejre i karrierens 16 starter. Den femårige Guele De Quick har indledt karrieren med tre sejre i otte starter.

Fredag skal French Quick forsøge at gøre sine nye ejere glade, når det gælder årets første start.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet