Vi stiller spørgsmålet – Hvad gør vi og hvor skal de komme fra
Nogle af de mest trofaste hesteejere i dansk travsport er ægteparret Inga & Per Bruhn, der gennem et langt travliv både har ageret som opdrætter, hesteejere og aktiv.
Talrige er de heste, som Inga og Per Bruhn har ført frem og bl.a. er de opdrættere af derbyvinderen 1985, Hawkeye. Per og Inga Bruhn har mange flere fine heste og nævnes i den sammenhæng skal også sejrshesten Buffalo Sølvtop med 53 sejre i karrieren.
Inga Bruhn hjalp til hos mange forskellige trænere, bl.a. Mark Ingdam, Walther Kaiser-Hansen og Leif Løfgren, og hun har også hjulpet med galophestene på Klampenborg Galopbane.
Inga Bruhn (dengang Krieger), var også en af de første kvinder til at deltage i ridetravløb. I dag nyder Per og Inga Bruhn fortsat travsporten her mange år efter som opdrætter og hesteejere.
I forbindelse af salget af følhoppen Ellen meddelte Inga Bruhn, at man stopper med at avle.
Stiller spørgsmålet
Den danske opdrætter Bo Jondahl kunne i 2022 fortælle følgende til Travet.dk
– Det er nøjagtig samme forhold som gør sig gældende om du er hesteejer eller opdrætter, såfremt man driver det som erhverv. Som opdrætter er det en umulighed at kunne køre med overskud, såfremt man kun opdrætter dansk.
Priserne er for små når der skal sælges, og det bliver endnu værre i årene fremover, når nu de største hesteejere kun vil købe svensk for at overleve. Derudover er præmierne til hesteejerne alt for ringe og specielt for hopperne, som i årgangsløbene kun kører om det halve.
Såfremt præmierne ikke minimum bliver fordoblet indenfor en kort årrække blive scenariet, som Keld Gregersen nævner en ren amatørsport her i DK. På DTC´s pressemøde som blev afholdt forleden, gav man desværre udtryk for, at der ikke var udsigt til præmieforøgelser på den korte bane, hvilket giver yderligere grund til pessimisme.
Keld Gregersen sagde i 2021
Keld Gregersen – På vej mod en amatørsport.
Travet.dk lavede et interview med Stutteri Disney og Keld Gregersen, hvor emnet var rammerne for at drive professionelt hestehold.
– Når jeg skal se på Dansk Travsport med mine briller, så driver jeg Stutteri Disney som en erhvervsvirksomhed. Her er der klare regler og krav fra skattevæsnet, som skal overholdes i den forbindelse.
Jeg har godt set dine skriv om dansk travsport, og jeg kan tilslutte mig mange af tingene.
Det er stort set umuligt at drive travsport som erhvervsvirksomhed, som det ser ud i dansk travsport i dag. Kan vi ikke drive travsporten som erhvervsvirksomhed, så slår vi den professionelle sport ihjel.
Kan vi ikke drive travsporten som erhvervsvirksomhed, så må vi søge udenlands. Det er det jeg kan konstatere, er ved at ske for flere af de danske hesteejere, som driver travsporten som erhvervsvirksomhed.
Vi skal opfylde de krav der er for at drive vores hestehold professionelt, og hvis forudsætningerne ikke er til stede, så kan vi ikke være/blive herhjemme.
Hvis det er den retning sporten vil, så er det fint. Det bliver uden de professionelle hesteejere, da disse er tvunget til at søge udenlands, hvis vi skal overholde reglerne for professionelt hestehold.
Der er intet større end at vinde Dansk Trav Derby, og for mig er det større end at vinde Prix D´Amerique og alverdens storløb, men tingene skal hænge økonomisk sammen.
Det er intet angreb på amatørsporten, men det er jo ikke dem der sætter heste i professionel træning. Jeg føler vi er på vej mod en amatørsport herhjemme, og det må virksomhederne der driver travsporten professionelt så agere ud fra.
Det er mit håb, at bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb vil/kan skabe bedre rammer, så de professionelle hesteejere ikke behøver se mod udlandet, fortalte Keld Gregersen i slutningen af oktober 2021 til Travet.dk.
Spørgsmålet
Handler det blot om økonomi, når vi snakker fastholdelse af opdrættere samt hesteejere?
Kommenter gerne på vores Facebook side under dette opslag.





