Landsdækkende nyhedsmedie – Herpesvirus er endnu engang i Danmark
Den frygtede herpesvirus er endnu engang i Danmark, og derfor er det vigtigt, at hesteejere tager deres forholdsregler. Sådan indleder det landsdækkende nyhedsmedie BT her til morgen. Læs artiklen på linket.
Dansk Rideforbund skriver bla. også på deres hjemmeside:
‘Dansk Ride Forbund opfordrer alle, som har med heste at gøre, til at være forsigtige og opmærksomme på eventuelle sygdomstegn. Hold øje med din hest og bliv hjemme, hvis du mistænker, at den ikke er frisk – også selvom den ikke har feber,’ lyder det fra forbundet.
Vi skal ikke længere tilbage til januar 2022, for at finde en udmelding fra DTC omkring selvsamme sygdom. Her gik man offentlig ud med en skrivelse.
Her skrev man:
Hold øje med disse symptomer
Peter Fog forklarer, at nogle af de hyppigste symptomer på herpesvirus er feber, hoste, næseflåd og manglende ædelyst samt kastninger hos drægtige hopper.
I meget sjældne tilfælde forekommer neurologiske symptomer og eventuelt lammelser.
Ingen adgang til væddeløbsbaner
I Løbsbestemmelserne § 26 skriver DTC i sidste afsnit, at ”ansvarlig anmelder er ved mistanke om smitsom sygdom pligtig at tilkalde dyrlæge og til at foretage isolation af den/de pågældende heste”.
»Det vil sige, at hvis du opdager sygdomstegn ved din hest, skal du i første omgang holde dig langt væk fra landets væddeløbsbaner. Derefter skal du følge anbefalingerne om at få stalden isoleret for at mindske smitterisikoen og sørge for at få dyrlægen tilkaldt,« siger Peter Fog.
Hvis en trav- eller galophesteejer får mistanke om, at en eller flere heste i stalden er smittet, skal man give sit forbund, enten DTC eller Dansk Galop, besked herom. Og så skal man holde sig væk fra andre stalde.
»Det betyder helt enkelt, at personer, der har haft sin gang i en stald, hvor der er konstateret smitte, skal undgå at komme i andre stalde.«
Illustrationsfoto.





