Vi skal have bud på denne
I disse dage kan man erhverve sig denne hoppe efter Great Challenger og Gelinde Shane. Der er ingen fejl på hesten, og det er blevet til tre præmiegivende placeringer i de seneste fire starter.
Efternavnet C N har igennem mange år været ensbetydende med kvalitet. I dag udbyder vi Gizella C N, der aktuelt er i træning hos Flemming Ankerdal i Skive. Sælges, da ejer har for mange heste.
Som hoppeproducent har faderen Great Challenger markeret sig med stjerner som Hoppederby-vinderen Bikini 12,3*-922.997 kr., Hoppekriterievinderen C D 1,0 mio. kr., 12,4a og vinder i Frankrig på 13,9*-2625m, samt ikke mindst tophoppen Patricia Hastrup 10,2-2,5 mio. nkr.
Moderen Gelinde Shane sejrede selv på Jägersro i 14,0a og tjente 239.801 kr.
I avlen har hun været sikkerheden selv, 8 af 9 afkom i startberettiget alder har startet (en er død i tidlig alder) – og vel at mærke markeret sig i de største danske løb. 6 afkom har mere end 100.000 kr. på kontoen og 5 har travet 14,6 eller bedre. Desuden har Gelinde Shane’s afkom sat banerekorder på Charlottenlund, i Skive og i Aalborg. Dertil skal lægges, at rækken af sejre og placeringer i klassiske løb er lang.
En af disse er Ecco C N, der som 2 års vandt Jydsk 2-årings Grand Prix og var placeret i Dansk Opdrætningsløb. Den satte desuden banerekord i Billund med 15,4a-1800m. Ecco C N har også vundet løb på fransk grund.
Ellers skal det bemærkes, at Gelinde Shane har lagt nogle særdeles skrappe hopper som Another C N 13,4a-279.650 kr. og en af A-årgangens tophopper. Tirana C N, der som 2 års var fremragende med sejre på 15,5a og 15,8a og over 100.000 kr. indtjent. Samt **Remember C N **med over 100.000 kr. indtjent som 2 års og senere sejr i Derby Hoppe Consolation på 14,5a og en samlet indtjening på 344.479 kr.
Andre afkom i søskendeflokken er hopper som Vikki C N 12,4a*, Bevis C N 14,7a og Sinette C N 15,3a.
Mormoderen Tina Brogård har med Hennessey et afkom, der både er millionær (1,36 mio. kr.) og har sejret i et klassisk løb (Dansk Trav Kriterium). De to yngre afkom Ramona 14,9a og Vienna 14,0a er andre beviser på stammens styrke – og på at hopperne i stammen er rigtig fine.
Opdrætteren Carsten S. Nielsen, behøver ingen præsentation, og C N-mandens resultater taler for sig selv.
Info
Gizella C N udbydes til 15.000 kr.
Sælger er Flemming Ankerdal.
Kontakt på telefonnummer – 3066 0352
Hesselborg Foto





