Udland – Hest slap med overfladiske skrammer
Travet.dk har fået flere reaktioner på ulykken i Norge, og de fleste henvendelser går på hvem kusken var og om den pågældende hest er okay. Det kan vi nu give svar på.
Det var travtræner Anne Grete Rasmussen, der kom til skade, da hendes hest lørdag slog og slap løs på Jarlsberg.
Alt er fint, siger hun til vores norske samarbejdspartner Trav365, som har indhentet en kommentar.
Ulykken skete i lørdagens rutineløb på Jarlsberg.
– Hesten blev bange, da starten gik, og reagerede ved at slå. Den slog tre-fire gange, før jeg kunne vippe mig ud af vognen, siger hun.
Fik selv en slem forskrækkelse
Hesten fortsatte ud af banen og derefter ud på hovedvejen ind til Tønsberg. En trailer, der var placeret på tværs af kørebanen, tvang hesten ind i nødsporet, hvor den blev fanget.
– Hesten har taget det godt, kun få overfladiske sår og skrammer, siger hun.
Hun fik selv en alvorlig forskrækkelse.
– Jeg er slemt forslået og har fået en muskelforvridning i et ben, siger Rasmussen.
– Så endte det trods alt godt?
– Ja, det kunne have været værre med os begge, så held i uheld, siger hun.
Kunne det ske i Danmark?
I januar 2022 kunne Dansk Hestevæddeløb annoncere aftalen med Sverige. Her skrev man bla.
”Samarbejdsaftalen erstatter rammeaftalen fra 2018 i en konkretiseret udgave. Aftalen er indgået af den samlede hestevæddeløbssport og på tværs af de danske væddeløbsbaner. Forud for samarbejdsaftalen med Svensk Travsport er der derfor indgået banekontrakter, der sikrer forpligtelserne banerne imellem, over for Dansk Hestevæddeløb og Svensk Travsport.
– Det er også vigtigt at understrege, at det er en kommerciel aftale, der samtidig sætter krav til os. Men med denne aftale har vi mulighederne. Med aftalen forpligter man sig gensidigt til at opfylde en række betingelser blandt andet omkring sikkerhed på banerne (SiBa), løbskalender og rapportering med videre. Derudover tildeles lyd- og billedrettighederne til 25syv.”
Foto: Faksimile tb.no







