Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Udland – Andenplads til Stald Sotto

Danskejede Isco Am (Father Patrick) gjorde en god figur på Solvalla. Det var en Isco Am som var væsentlig bedre end senest, og trods svære forudsætninger blev det til en andenplads.

John Kirketerp har dermed se tilbage på et døgn, hvor det er blevet til sejr i USA, en andenplads på svensk grund, og en tredjeplads. Et godt døgn for den hårdt satsende opdrætter/hesteejer.

Isco Am blev taget roligt fra start, og havnede indledningsvis tredjesidst. I en snedækket bane så Isco Am godt ud, og spilerne havde også på den baggrund gjort hesten til favorit.

Magnus A Djuse tog initiativ med 950 meter til mål, og sendte Isco Am afsted gennem tredje spor. Her ”bed” det godt for Father Patrick-sønnen som arbejdede sig frem mod de forreste.

I sidste sving fik en rygkørt Kapten Nemo angrebsplads efter et løb i inderbanen undervejs. Erik Adielsson kunne sidenhen afgøre til sejr med Kapten Nemo, mens Isco Am afsluttede godt til andenpladsen.

Løbet

Præmie 30.000 skr.

Se løbet her.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet