Topsport på den sidste løbsdag
Billund Trav slog portene op søndag den 18. juli 1971 og i dag er det endegyldigt den sidste løbsdag på vor bane. Vi er glade for at kunne slutte med en sportslig lækkerbidsken. Der bydes bl.a. på derbyrevanche for hopperne når 12 ”damer” skal dyste om en 1. præmie på 195.000 kr. i ”Rengøringsservice Danmark – Grand Circle 4-års Hoppechampionat”.
Derbyvinderen Flower Dust med Bent Svendsen som kusk bliver storfavorit efter sin overlegne sejr i derbyet. De lokale farver repræsenteres af Finest Aveve, der får den svenske topkusk Jørgen Sjunnesson i sulkyen. Parret er en af løbets outsidere.
I dagens opgør for hurtigklassen er der internationalt snit over feltet. Fra Holland kommer Henk Grift med Delloro Vedaquais, som han selv kører, og Colonel som overlades til Rene Kjær. De møder bl.a den danske stjerne Slide So Easy, der atter har Knud Mønster i sulkyen.
Det bliver spændende at se, hvem der løber med titlen ”Travkongen”.
Hvem løber med de sidste championater? Efter dagens løb skal vi for sidste gang hylde de oftest sejrende kuske og ryttere. Hos de professionelle ligner det et sikkert championat til Rene Kjær, der er førende med 19 sejre mod Birger Jørgensens 12. Hussein Kassir er hos jockeyerne i front med 4 sejre 2 mere end Casper M. Nielsen. Lokale Bøje Laursen synes på vej mod endnu et amatørchampionat. Han er med 7 sejre 2 foran Bjarke Christensen.
Der hvor der bliver mest kamp om titlen er blandt montérytterne. Camilla Munck Boeck, Sabina Gammelgård, Emilia Hvitved og Christina Jørgensen har alle vundet et enkelt løb, vinder en af dem i dag, løber vedkommende med championatet
”Årets Hest” skal også findes. Saxinthecity er i front med 4 sejre, det samme som Livi Platini H M og Ecu Egedal. Alle tre heste er på plads i dagens 12 velbesatte løb, skriver man i dagens baneprogram.
Hvem skal spillerne holde øje med
Rene Kjær giver i videoen nederst sine guldkort til dagens løb.
Se et baneprogram til i dag på dette link.






