Sverige – Offensiv satsning med 100 millioner mere i pris- og opdrætsmidler
Sådan lyder det fra Svensk Travsport i dag.
Med overskriften Offensiv satsning med 100 millioner mere i pris- og opdrætsmidler, skriver man følgende.
Svensk Travsports styrelse fattede i dag beslutning om 2025 års budget. De kommende 3 år prioriteres midler til hesteejere og opdrættere gennem et offensivt og langsigtet budget. Planen er, at det er en niveauhævelse, som skal være fast i tre år, men det indebærer også et beregnet underskud for Svensk Travsport i 2025.
– Det føles rigtig godt at have landet i denne plan med en forhøjelse af midlerne til hesteholdere og opdrættere. Det har været et udfordrende arbejde for den referencegruppe, der har arbejdet frem med oplægget. Vores målsætning er at kunne holde disse niveauer i tre år fremad for at skabe stabilitet og fremtidstro i branchen, siger Maria Croon, direktør for Svensk Travsport.
Præmiepengene hæves med i alt 100 millioner kroner, hvoraf præmiepengene udgør 88 millioner og opdrætsmidler 12 millioner. Det betyder, at præmiepengene når 1.030 millioner, første gang over en milliard i Sverige, og med opdrætsmidlerne inkluderet vil hesteholdere og opdrættere samlet kunne konkurrere om 1.190 millioner i svenske løb i 2025.

– Vi taler ofte om vigtigheden af positive signaler ind i travsporten, og med de svære tider med lavkonjunktur, vi har haft de seneste år, er der et behov for at genoprette fremtidstroen. Niveauet for pris- og opdrættermidler er en vigtig parameter, og gennem denne injektion i systemet håber vi, sammen med andre tiltag, at skabe et brud på de nedadgående kurver.
Svensk Travsport budgetterer med et underskud på cirka 43 millioner kroner i 2025, hvilket tages fra egenkapitalen. Derefter er planen, at resultatet de følgende to år balancerer tabet fra det første år.
– Det er selvfølgelig en risiko i sig selv at budgettere med et underskud på denne måde. Men treårsplanen er baseret på en balanceret prognose, som vi vurderer vil holde. Det er en vigtig og langsigtet satsning for hele travsporten.
Så fordeles stigningen
De nye penge investeres i alle tre dele af sporten – eliten, hverdagstravet og breddeidrætten. Den største del (59 mio. kr.) investeres i hverdagstravet, mens breddeidrætten hæves med 10 mio. kr. og eliten med 31 mio. kr. De primære investeringer fordeles således:
For eliten hæves præmiepengene i STL-løb både i forsøg og finaler, desuden tilføjes de to nygamle divisioner Klass III og Stodivisionen. I efteråret køres også to store UET-finaler på Solvalla, hvor Europas bedste heste konkurrerer.
Breddeløbene hæves og får en mere generøs prisskala. Det betyder, at førsteprisen hæves fra 10.000 kr til 12.000 kr, mens præmieplaceringerne bag vinderen hæves forholdsmæssigt endnu mere.
I hverdagstravet hæves de almindelige løb relativt kraftigt; eksempelvis vil mellembanerne hæve deres almindelige løb fra 25.000 kr i førstepræmie til 35.000 kr.
Treårsløbene hæves også relativt meget. For eksempel fra 40.000 kr i førstepræmie til 50.000 kr på mellembaner.
Vi øger antallet af løb en smule, på trods af at hesteunderlaget falder.
Der er også planer om en tydeligere niveauinddeling af sporten fremover.
– Udover gennem præmiepengene vil vi bruge flere værktøjer til at styre “de rigtige heste til de rigtige løb”. Det er ikke altid godt, at eliten kan gå ned og konkurrere i de lavere divisioner; vi vil beskytte breddesporten lidt tydeligere næste år for at finde den rette balance der, siger Robert Karlsson, sportschef hos Svensk Travsport.
Læs den orginale skrivelse her.




