Sverige – Maharajah fortsætter med at dominere
Maharajah fortsætter med at dominere. 2024 bliver sandsynligvis hans bedste år nogensinde.
Pr. 10. november har hans afkom tjent 55,6 millioner i Sverige i år. Dermed mangler der blot 922.500 kroner, før rekorden fra sidste år slået.
Sulkysport skriver, at alene i sidste uge var avlshingsten, som er opstaldet på Menhammar, den mest succesfulde med ti vindere i Sverige.
Han var ikke kun en fantastisk væddeløber, men også i avlen har svenske Maharajah for længst slået sit navn fast som den førende avlshingst i Sverige.
Maharajah vandt selv Prix D´Amerique, Svensk Travderby, Olympia Travet og Svensk Trav-Kriterium. I alt bød karrieren på 31 sejre i 59 starter og præmiekontoen stoppede ved 23.534.423 SEK.
Fantastisk hingst
Maharajah har markeret sig som en bemærkelsesværdig avlshingst med derbyvindere i Sverige, Italien, Finland og Spanien. Afkommende har tilsammen indtjent 333.618.541 SEK og opnået 2.898 sejre.
Maharajahs præstationer:
Derbyvindere i fire lande:
- Sverige
- Italien
- Finland
- Spanien
Popularitet i avlen:
- I 2022 bedækkede Maharajah 32 hopper (21+ i Danmark)
- I 2023 bedækkede han 29 hopper (4 i Danmark og 72+ i alt)
Karrierehøjdepunkter:
- Vandt Svensk Travkriterium
- Vandt E3
- Vandt Svensk Travderby
- Vandt Grand Prix de l’UET
- Vandt Olympiatravet
Udmærkelser:
- “Årets Treåring 2008”
Disse oplysninger underbygger yderligere Maharajahs status som en exceptionel travhest og avlshingst. Hans fortsatte popularitet i avlen, både i Danmark og internationalt, samt hans imponerende liste af sejre og udmærkelser, bekræfter hans betydning for travsporten.
Det er værd at bemærke, at Maharajahs succes som avlshingst ikke kun måles i antallet af derbyvindere og præmiepenge vundet af hans afkom, men også i den vedvarende efterspørgsel på hans gener i avlsprogrammer på tværs af flere lande.






