Stopper karrieren – Var nr. 4 i Dansk Hoppe Derby
Frank og Preben Sørensen opdrættede Hovita (Infinitif) var sidste år repræsenteret i Dansk Hoppe Derby, hvor det blev til en fjerdeplads. Nu erfarer Travet.dk at karrieren er ovre.
Infinitif-datteren har i en flot karriere vundet Jydsk 2-årings Grand Prix Consolation, hun var anden i Grand Circle 3-Års Championat for hopper.
I sidste sæson var hun fjerde i Dansk Hoppe Derby.
“Det er korrekt at hun stopper karrieren, og hun skal nu være følhoppe hjemme hos ejeren, fortæller Team Rask, da Travet.dk henvender sig.”
Den første partner er endnu ikke bestemt.
Nåede knap 400.000 kr.
I en flot karriere nåede Hovita at vinde fire gange, mens præmiekontoen siger 378.050 kr.
Hovita (Infinitif) blev i 2020 år handlet på den danske derbyauktion for 35.000 kr. En god investering for Torben Hovgaard og familien, som havde mange glæder med Hovita.
Hovita er et godt eksempel på at man kan gøre en god handel på de danske auktioner. En sådan er der inden længe på Vilhelmsborg lørdag d. 21. september.
Det kan man læse mere om her.

Jeppe Rask siden 2022
Han er en af landets yngste trænere, og resultaterne kommer i en lind strøm. Det blev i 2022 til sejre i Aalborg Store Prix, Dansk Auktionsløb for Hopper, sejr i Lord Vantines Mindeløb og Grand Circle 3-års Championat Consolation.
I sidste sæson rundede Jeppe Rask igen en million kroner, og sæsonen bød blandt andet på sejr i Vagn Lønborgs Mindeløb, hvor staldens Funny Money sejrede på Jydsk Væddeløbsbane.
Jeppe Rask bestod trænerkurset i 2013, og sprang sidenhen i 2016 ud som selvstændig. Det store spring blev taget efter nogle lærerige år hos Knud Mønster, Bo Westergaard, Peter Jensen, inden han startede hos Flemming Jensen.
Jeppe Rask har fået både sølv og bronze til EM for Jockeyer, har vundet Mesterskab for Danmark og N.J. Koster Memorial med Montgomery Hill, blev Årets Travkomet i 2014.

De senere år har også budt på V75 sejr, sejr i DM for Hopper, sejr i Jydsk 2-årings Grand Prix Consolation, sejr i Grand Circle 4-års Hoppe Championat med mere. I 2020 var Jeppe Rask også deltager i landets eneste internationale væddeløb, da det blev til en sjetteplads i Copenhagen Cup.
Fotos af
Burt Seeger
Hesselborg Foto.






