Stine krydser fingre for en finaleplads
Henrik Thomsen-trænede Luisa jagter en finalebillet i aften i kvalifikationsløbet til Dansk Hoppe Kriterium.
Den 3-årige hoppe har foreløbigt en sejrsprocent på over 50, inden aftenens start på Lunden.
Luisa ejes af Holger Tillman og Stine Juul-Marker og Travet.dk tog en snak med sidstnævnte.
Stine Juul-Marker har taget turen fra ponysporten til de store heste. Det er efterhånden mange år siden, at Travet.dk første gang stødte på navnet Stine Juul-Marker.
Det var som helt ung staldpige hos Henrik Thomsen. Her havde familien løbshesten Maigold i sin varetægt, og denne gjorde det fremragende. Maigold vandt 21 sejre i karrieren g indløb 488.000 kroner i dens aktive karriere.
Stine Juul-Marker er ud af en aktiv travfamilie, der brænder for sporten. Hun er med egne ord lært op fra bunden i ponytravet, men siden hun som 16-årig fik licens til de store heste, er det dem, der har trukket.
Tina Larsen og datteren er særdeles hestekyndige.

Med fem sejre i ni starter, har Luisa allerede vist at den kender vejen til målstregen, og i aften jagter hoppen en finalebillet.
I kvalifikationsløbet til Dansk Hoppe Kriterium gælder det om at være blandt de fire bedste for at komme videre.
Det er Birger Jørgensen, der kører hoppen, som har fået spor et over 2000 m. Auto i et felt på otte heste.
“Favoritten bliver helt klart Lipa Wee, fortæller hestens medejer Stine Juul-Marker til Travet.dk forud for starten.

Håber at komme i finalen
Lipa Wee er favorit i baneprogrammet, mens Luisa er seedet som femte. Der køres om 20.000 kr. i førstepræmie.
“Luisa var fjerde i sin Grand Circle-prøve, og jeg synes ikke hun er blevet dårligere”, mener Stine Juul-Marker.
“Hun har spor et, og hun var bedre til at åbne fra start senest, men jeg ved ikke fra spor et”, fortsætter medejeren.
“Luisa har virket fin i sidste arbejde, hvor jeg kørte hende. Vi håber at komme med i finalen, men det afhænger af løbet.
Det er Birger Jørgensen, der styre taktikken, så det blander jeg mig overhovedet ikke i, fortæller Stine Juul Marker

Har flere heste
1998-fødte Stine Juul-Marker har tidligere kørt ponyløb, men overgik sidenhen til de store heste, og har i år kørt otte gange.
Det er dog ikke kun Luisa, som Stine Juul-Marker er medejer af. Hun har desuden et par heste med sin forældre.
“Jeg har Luisa sammen med Holger, og så har jeg Giggler og Humbug sammen med mine forældre, siger Stine Juul-Marker.
Udover at være hos Henrik Thomsen, så arbejder jeg på kontor i det offentlige, afrunder Stine Juul-Marker til Travet.dk.

Om Henrik Thomsen – Fra egen hjemmeside
Henrik Thomsen blev født i København den 10. oktober 1966 og bor sammen med Susanne Olsen.
Henrik har i mange år arbejdet som jockey hos Arvid Olsen. Han blev landschampion for jockeyer i perioden 1988-1994 og har desuden repræsenteret Danmark ved EM for jockeyer.
I 1995 begyndte Henrik sin karriere som træner med Nykøbing Falster Travbane som hjemmebane.
I 2014 opnåede han for første gang at vinde trænerchampionatet på sin hjemmebane.
Træningsfilosofi
Uanset om det drejer sig om ungheste eller ældre heste, tager jeg altid udgangspunkt i den enkelte hests udvikling, fysik og psyke.
Jeg finder det fascinerende at føre ungheste frem til deres første løb og sejr, ligesom det er en stor tilfredsstillelse at hjælpe en ældre travhest tilbage i form efter en skade eller pause.
For mig er det lige så vigtigt at give hestene humør, livsglæde og løbsvilje som at sikre, at de har den rette fysik, løbsform og kondition.
En tæt dialog med hesteejerne er afgørende for mig, og jeg lægger stor vægt på at opbygge et tillidsfuldt samarbejde. Som hesteejer investerer man mange penge i træningen, og det er naturligt at ønske indsigt i hestens udvikling.
Fotos af
Niels Davernum

