Seneste nyt fra travsporten
Kort nyt: De seneste travnyheder
Her samler vi de vigtigste nyheder fra travsporten i Danmark og udlandet.
Har du et tip eller en historie?
Redaktionen hører gerne fra dig, hvis du ligger inde med et tip eller en historie, der fortjener opmærksomhed.
Telefon: 42 42 94 51
E-mail: Ulrik@Travet.dk

1). Elitloppet: Allegiant skrev travhistorie i magisk verdensrekord
Der er præstationer, der vinder løb. Og så er der præstationer, der ændrer, hvordan man taler om sporten.
Allegiants sejr i Elitloppet hører til i den sidste kategori.
Læs eller genlæs her.
2). Dansk dobbeltsejr i Lærlingeeliten
Dansk travsport markerede sig stærkt, da lærlingeløbet med 150.000 svenske kroner i præmiesum blev afviklet med dansk deltagelse helt fremme.
Læs mere her.
3). Solvalla – Sådan gik det Mathilde
Mathilde Pedersen kom fint fra start, da hun var i aktion på Solvalla.

4). Firårseliten: Rasede efter løbet
Blev afvist af sin egen kusk og eksperterne. – Det er anden gang, jeg oplever det fra Gocciadoros stald. Man bliver helt vildt bitter over staldkørslen. At vi taber, gør ikke noget – hesten gør et heroisk løb, men at ofre en hest for at vinde med en anden … det føles som det, der skete, sagde Fredrik Wallin Wallin til ATG efter målgang.
Det udmelding afviste kusken Johan Jepson og eksperterne efterfølgende.
5). Conrad Lugauer var lyrisk og overrasket efter trænersejren i Monteeliten
– Jeg er chokeret. Han fløj til front og holdt bare stand, det var helt magisk at se. Helt fantastisk. Til sidst kom pulsen op — for der forstod jeg, at det kunne ende med at gå. Det her var en kæmpe overraskelse. Men sådan er trav — man skal være med for at kunne vinde, sagde Lugauer.

6). Nyt om Barack Face
7). Indbringende dag for Daniel Reden
Søndag kunne staldens heste hente 5.704.000 SEK.
8). Allegiant
Den amerikanske traver står efter sejren i Elitloppet opført med 17.458.646 SEK i karriereindtjening.
9). Spillere – Fint tiltag
Head To Head hos BET25 kan varmt anbefales. Flere læsere har sendt vores redaktion skærmprint med gevinster fra Solvalla.

10). Debatten kører på de sociale platforme.
11). Skive
Mandag aften køres der væddeløb i Skive. Se eller hent baneprogrammet her.
12). Læserhenvendelse.
Den måde man servicere sporten på omkring løbsrepriser er en joke. Hvis ingen i Dansk Hestevæddeløb eller DTC kan se dette og lader dette passere som ingenting, så sidder de det forkert sted.
Svar: Vi fortsætter naturligvis med at bringe løbsrepriser fra de danske løbsdage i vores efterbehandling, når materialet er tilgængeligt. Vi har dog justeret vores arbejdsgang en smule, da vi ikke har ressourcer til at vente flere timer på billedmateriale/repriser fra de danske løbsdage.

13). Travsporten halter økonomisk
Travsportens økonomiske model er ved at blive svækket. Mens hesteejernes omkostninger er steget langt hurtigere end både inflation og prisniveauet, falder antallet af heste, licenser og nyinvesteringer i sporten. Problemet er en styringsmodel, hvor dem, der bærer den økonomiske risiko, har for lidt indflydelse på sportens fremtid, skriver Lennart Ågren, stifter af Svea Bank og ejer af SRF Stable, og Lutfi Kolgjini, travtræner og opdrætter.
Læs artiklen her.
14). Redaktør – Træner og kusk er dygtige
Spilforslaget til Skive lyder på Mikkel Tinghøj og Jan Dahlgaard.
15). Solvalla – Sådan gik det danskerne
På Solvalla søndag den 31. maj 2026 blev det til en dansk sejr og flere solide indsatser fra de danske travere. Travet.dk har samlet en oversigt over alle de danske præstationer fra dagen, hvor der både var opmuntrende resultater og enkelte skuffelser i det svenske.
Den ene sejr satte et pænt dansk aftryk på en løbsdag, hvor konkurrencen var hård. Her får du det fulde overblik over, hvordan danskerne klarede sig på en af nordens største travbaner.

Ponyløb
Aidan Wee – Mathilde Pedersen
Udenfor præmierækken
Se løbet her.
2. løb
First One Diamond – Helene Kolle
Fjerdeplads – Præmie 45.000 SEK
Se løbet her.
3. løb
Hickovelocissimo – Kristian Juul
Udenfor præmierækken
Se løbet her.
Cab Mystery – Romina Geineder
Udenfor præmierækken

8. løb
Missmoneypennys F – Per Nordström
Udenfor præmierækken
Se løbet her.
9. løb
Maigaardlovescosta – Örjan Kihlström
Femteplads – Præmie 75.000 SEK
Se løbet her.

10. løb
Molly Jo Poof – Victor Rosleff
Sjetteplads – Præmie 15.000 SEK
Se løbet her.
12. løb
Global Caps – Victor Rosleff
Sejrede – Præmie 150.000 SEK
Se løbet her.
Killer Rain – Tom Johansson
Andenplads – Præmie 75.000 SEK
Epicure – Patrick Larsen
Fjerdeplads – Præmie 25.000 SEK.






