Salgsmenuen – Til og afgang
Salgsmenuen, har sagt farvel til Fontaine P D, mens der er sagt velkommen til interessante Fernando D.
Disse søger heste netop nu.
- Har to Skive-trænere – En 3-4 års til den ene – løbshest til den anden.
- En bornholmer – Løbshest, der kan finde rundt. (Opdateret)
- En Aarhus-træner – Gerne til hurtigklassen
- En fynsk træner – Løbshest til eksisterende kunde i stalden
- To fynske amatører – Løbshest til ung pige
- En lunden-amatør – Løbshest i klassen under 30.000.
- En norsk træner – Løbshest
Salgsmenuen har i dag følgende udseende.
Heste
Udstyr
Bedækninger
Følhoppe
Sådan er vilkårene for brugen af salgsmenuen. Her står der omkring pris, og hvordan vi gør tingene.
Sådan fungere salgsmenuen
Når sælger accepterer vilkårene for salgsmenuen, så går et større apparat i gang.
1). Hvis den pågældende hest har vundet løb på dansk grund indenfor de senere år, så har vi mulighed for at finde billedmateriale. I dag formidler man ingen eller meget få heste uden billedmateriale.
2). Hvis sælger har noget konkret at fortælle om den enkelte hest, så skrives dette ned og noteres i salgsannoncen, som vi efterfølgende sammensætter.
Sælger får derefter mulighed for at læse annoncen igennem, inden den bringes. Det har de fleste lyst til.
3). Salgsannoncen offentliggøres derefter på hjemmesiden, på Twitter, og under salgsmenuen.
4). Vi deler den pågældende annonce til vores mere end 12.000 følgere på Facebook.
5). Når tingene er delt på de sociale platforme, kontaktes de enkeltpersoner eller anpartsforeninger, som skriftligt eller telefonisk har meddelt, at de søger hest. Vi håber på den måde at skabe hurtig interesse for den udbudte hest.
6). De trænere, som skriftligt eller telefonisk har meddelt at de gerne vil kontaktes, kontakter vi enten på mail eller pr. telefon. Her drejer det sig især om heste, der har en bestemt profil, alder, afstamning eller heste, der er meldt i de danske årgangsløb.
7). Vi har danske, svenske og norske kontakter, som der ligeledes kan trækkes på. Det er professionelle hestehandlere, som vi kan trække på, for at skabe interesse for en given hest, hvis hesten har stået i en periode på salgsmenuen.
8). Vi står i denne fase også parat til at svare på spørgsmål og er både telefonisk og skriftligt til rådighed for alle de indkomne spørgsmål, der altid er.
Det kunne være spørgsmål som:
A). Er udbudsprisen forhandlingsvenlig eller er prisen fast.
B). Er der fejl på den pågældende hest, eller andre ting, man skal være opmærksom på.
C). Hvorfor har hesten ikke startet i en periode
D). Hvor høj er den pågældende hest.
9). Vi sender trænere og enkeltpersoner videre til sælger, som selv står for salget. Travet.dk er formidler af kontakt mellem sælger og køber.
10). Når et salg er en realitet, så fjerner vi den pågældende hest fra salgsmenuen og meddeler også offentligt (kan ske sælger, ikke ønsker dette), at hesten er solgt.
11). Travet.dk sender sender sælger en faktura på det aftale beløb.
Er vores eksistensgrundlag.
Der gøres i forbindelse med vores salgsmenu en målrettet og aktiv indsats for at skabe kontakt mellem køber og sælger.
Det gør vi, da indtægten fra salgsmenuen er eksistensgrundlaget sammen med vores annoncører for vores medie. Vi kan ganske enkelt ikke undvære den ene eller anden.
Travet.dk skiller sig ud fra mængden ved at gøre en aktiv indsats for hver enkelt hest.
Vi tager 5 procent + moms af alle salg, og ellers intet. Der betales kun, hvis den pågældende hest eller udstyr formidles videre.
Hvis den pågældende hest sælges, mens den står opført på salgsmenuen, så betales der 5 procent. Det står også beskrevet under vilkår.
Vi ønsker gennem salgsmenuen, at skabe økonomi til at drive vores travmedie.
Travet.dk kan altid kontaktes på Ulrik@Travet.dk eller telefon 4242 9451.
Foto – Burt Seeger.
[useful_banner_manager banners=25 count=1]





