Axel Jacobsen sender i dag den velafstammede hoppe Ile De France til start på Charlottenlund Travbane. Hoppen jagter sin anden sejr i træk og ser ud til at have gode forudsætninger for at levere endnu en stærk præstation.
Ile De France er en 4-årig hoppe efter den franske hingst Fabulous Wood og den italienske hoppe Rive Gauche. Hendes afstamning er særdeles imponerende og repræsenterer nogle af de mest prominente blodlinjer i europæisk travsport. Fabulous Wood, søn af verdensklassehingsten Ready Cash og Qualita Bourbon, har allerede bevist sit værd som avlshingst, og Rive Gauche har selv haft en flot karriere med ni sejre og en rekord på 1.12.
Hoppen er vinder af sin seneste start på Charlottenlund Travbane den 24. november, hvor hun trods en mindre galop leverede en stærk præstation og sikrede sejren. Med startspor 1 og en erfaren kusk i vognen er hun klar til at tage kæmpe med om en topplacering.
Ifølge travtræner Axel Jacobsen er hun en sød og omgængelig hest, som er lige til at starte med. Hendes stærke stamme gør hende desuden til et oplagt valg for avl i fremtiden.
Detaljer:
– Pris: 40.000 kr.
– Kontakt: Axel Jacobsen, tlf. 4076 1762
– Fotos: Burt Seeger

